Úvod ZO ZAHRANIČIA Po vypnutí Trumpovho twitterového účtu pokračuje liberálna čistka digitálneho priestoru

Po vypnutí Trumpovho twitterového účtu pokračuje liberálna čistka digitálneho priestoru

Foto: archív

Sociálna sieť Twitter pred pár dňami natrvalo zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa s takmer 89 miliónmi followerov. Oficiálnym dôvodom bolo porušenie komunikačných pravidiel pri výzve na prevzatie moci.

Po zmazaní Trumpovho účtu sa na internete objavilo heslo “Goodbye, Twitter! Po radikálnom rozhodnutí vedenia spoločnosti milióny používateľov začali hromadne opúšťať sieť, aby tak protestovali proti pokusu zbaviť prezidenta slobody prejavu.

Priaznivci Trumpa sú však na Twitteri konfrontovaní aj s jeho protivníkmi. Tí zverejňujú výzvy „Prosím, choďte preč!“ s dôvetkom, že trumpovci nebudú nikomu chýbať. Vedenie Twitteru tak rozdelilo svoje publikum na dva tábory.

Blokovanie Trumpovho účtu sa tiež premietlo do poklesu trhovej hodnoty spoločnosti Twitter. Akcie obrovskej internetovej spoločnosti poklesli takmer o štyri percentá na 49,54 USD. Podľa portálu FOXBusiness sa obchodovanie uzavrelo asi 1,5 hodiny po oznámení Trumpa o zablokovaní.

Prenasledovanie stúpencov a sympatizantov doterajšieho prezidenta USA v digitálnom priestore však pokračuje. Po vypnutí Trumpovho twitterového účtu postihla tvrdá cenzúra aj internetovú službu Parler.

Na sociálnu sieť s možnosťou mikroblogovania, ktorá si od svojho vzniku v roku 2018 vybudovala početnú užívateľskú základňu s počtom približne 10 miliónov followerov, zaútočili vplyvné liberálne kruhy. Tie zorganizovali koordinovaný útok na Parler zo strany technologických gigantov.

V ten istý deň, ako Twitter oznámil zablokovanie užívateľského konta prezidenta USA (8. január), odstránil zo svojej ponuky mobilnú aplikáciu Parler Google Play. O dva dni neskôr zrušila aplikáciu Parler aj spoločnosť Apple, ktorá ju vyradila zo služby AppStore.

Foto: archív

K cenzúre sa vzápätí pripojil aj Amazon, ktorý o polnoci z 10. na 11. januára vymazal Parler zo svojho hostingu Amazon Web Services. Rovnaké cenzúrne opatrenia prijali aj ďalšie americké webhostingové spoločnosti, čím sa sieť stala nedostupnou pre milióny jej užívateľov, z ktorých až osem miliónov je priamo z USA.

Zjavným dôvodom bezprecedentnej organizovanej cenzúry je fakt, že po amerických prezidentských voľbách sa do Parleru presunulo veľké množstvo priaznivcov Republikánskej strany z Facebooku a Twitteru.

Počet užívateľov Parleru sa tak počas roka 2020 zvýšil desaťnásobne – z približne jedného milióna až na spomenutých 10 miliónov, čo vyvolalo veľké obavy v amerických liberálnych kruhoch.

Denník The New York Times dokonca obvinil službu Parler z toho, že poslúžila na koordináciu útoku demonštrantov, ktorí 6. januára obsadili budovu amerického Kongresu.

Medzi followermi Parleru figurovali aj synovia Donalda Trumpa – Eric Trump a Donald Trump junior, politici David Nunes a Kristi Noemová, či moderátori stanice Fox News Sean Hannity a Tucker Carlson.

Ataky proti Parleru zašli tak ďaleko, že liberálnej tlači začalo prekážať i to, že manželka majiteľa spoločnosti, informatika Johna Matzeho je Ruska. Na internete sa objavili ironické komentáre, že ruská manželka je v súčasných pomeroch v USA niečo, čo hraničí takmer s vlastizradou.

Riadená čistka digitálneho priestoru prostredníctvom technologických gigantov lojálnych k liberálnym kruhom je súčasťou snáh o globálne potlačenie slobody prejavu, ktorý sa rozmáha na internete po tom, čo klasické mainstreamové médiá stratili svoj niekdajší informačný monopol.

Foto: archív