Úvod Politika Počet zastrelených Palestínčanov v Pásme Gazy stúpol na 52

Počet zastrelených Palestínčanov v Pásme Gazy stúpol na 52

Foto: archív

Spojené štáty oficiálne otvorili svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme, čo je krok, ktorým de facto uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Sklamali tým Palestínčanov, ktorí chceli mať časť Jeruzalemu za hlavné mesto svojho budúceho štátu, a vniesli nový nesúlad do ich vzťahov s mnohými západnými krajinami vrátane väčšiny členov EÚ, ale napríklad aj Ruskom, ktoré sú všetky proti takémuto kroku. „Dnes otvárame veľvyslanectvo Spojených štátov v Jeruzaleme v Izraeli,“ oznámil na ceremónii v Jeruzaleme americký veľvyslanec v Izraeli David Friedman.

Na slávnosti sa zúčastnili dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka a jej manžel Jared Kushner. Trump túto udalosť podporil blahoželaním zverejneným na Twitteri. Za izraelskú stranu je na otvorení prítomný premiér Benjamin Netanjahu a z tretích krajín prišli otvorenie veľvyslanectva podporiť prezidenti Guatemaly a Paraguaja, ako aj viacero ďalších diplomatov, okrem iného z Rumunska, Maďarska a Českej republiky.

Palestínčania v deň otvorenia veľvyslanectva vystupňovali protesty na Západnom brehu Jordánu, ale najmä v Pásme Gazy, kde do neozbrojených palestínskych demonštrantov opäť, tak ako aj v minulých týždňoch, strieľajú izraelskí vojaci. Podľa informácií palestínskeho ministerstva zdravotníctva Izraelčania zabili už 52 Palestínčanov. Počet zranených pri izraelskej ostrej paľbe sa vyšplhal na 1 200. Na protestoch sa zúčastnilo viac ako 35 000 Palestínčanov.

Protesty Palestínčanov sú namierené nielen proti otvoreniu amerického veľvyslanectva v Jeruzaleme, ale aj proti pozemnej, vzdušnej a námornej blokáde pásma Gazy. Izrael varoval obyvateľov pásma Gazy, aby sa počas plánovaných hromadných protestov nepribližovali k izraelským hraniciam, lebo tým môžu ohroziť svoje zdravie alebo život.

Foto: archív