Úvod Politika Podľa internej analýzy Smeru-SD má Lajčák veľkú šancu stať sa prezidentom

Podľa internej analýzy Smeru-SD má Lajčák veľkú šancu stať sa prezidentom

Foto: archív

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) už nie je vo fáze tvrdého odmietania svojej kandidatúry na prezidenta SR v budúcoročných voľbách. Je vraj výrazne “nalomený” a začal nad tým vážne uvažovať.

Pre TASR to povedal zdroj zvnútra strany Smer-SD, ktorej predstavitelia sa Lajčáka dlhodobo snažia o kandidatúre presvedčiť. Minister to zatiaľ oficiálne nepotvrdil. Predstaviteľ Smeru-SD uviedol, že Lajčáka k zmene postoja priviedli prieskumy verejnej mienky aj rozhovory s vedením strany Roberta Fica.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel v reakcii deklaroval, že Lajčák si váži podporu verejnosti, ktorá sa prejavila v prieskumoch verejnej mienky, „ale naďalej sa plánuje venovať zahraničnej politike a výzvam, pred ktorými stojí naša diplomacia, osobitne, pokiaľ ide o predsedníctvo SR v OBSE na budúci rok“.

Napríklad v septembrovom prieskume agentúry Focus Lajčák v prvom kole zvíťazil. Minister v reakcii povedal, že si túto dôveru váži. „Taký prieskum vás nemôže nechať ľahostajným, nečakal som také výsledky. Vážim si, že ma ľudia vnímajú s takou vysokou mierou dôvery,“ vyhlásil začiatkom októbra s tým, že zotrváva pri názore nekandidovať a venovať sa zahraničnej politike.

Podľa jeho slov nechce vstupovať do kampane, ktorá bude špinavá. Dodal, že si nevie predstaviť viesť kampaň spôsobom, že by ohováral druhých ľudí. „Alebo vôbec nechcem byť v pozícii nejakého menšieho zla. Ja sa nepovažujem za zlo,“ skonštatoval šéf slovenskej diplomacie. Líder Smeru-SD Robert Fico avizoval, že strana predstaví svojho kandidáta na prelome novembra a decembra.

Foto: archív

Podľa internej politologickej analýzy, ktorú si podľa zdroja zo Smeru-SD dala vypracovať najsilnejšia vládna strana, by v prípade účasti v druhom kole prezidentských volieb mal Lajčák veľkú šancu zvíťaziť nad ktorýmkoľvek z doteraz ohlásených kandidátov na prezidenta SR.

Okrem veľkej časti voličov Smeru-SD by bol totiž prijateľný aj pre značné množstvo prívržencov doterajšieho prezidenta, voličov súčasnej opozície, ako aj pre národne a protiúnijne orientovaných voličov, ktorí by Lajčáka ako “menšie zlo” uprednostnili v prípade, že by sa do druhého kola dostal spolu s Robertom Mistríkom, Zuzanou Čaputovou, Bélom Bugárom či Františkom Mikloškom.