Úvod Spoločnosť Poľnohospodári o zlodejoch úrody: Neukradnú nám len to, čo je privarené

Poľnohospodári o zlodejoch úrody: Neukradnú nám len to, čo je privarené

Foto: archív

Krádeže pre vlastnú spotrebu. Čím ďalej na východ, tým viac takýchto prípadov. Niektorí poľnohospodári pestujú už len pšenicu, jačmeň, ovos či repku, ktoré nie sú pre zlodejov lákavé. Pestovateľom pritom nepomohol ani európsky „farmársky zákon“, platiaci na Slovensku už 12 rokov. Tomu, aby ľudia na poliach len tak vykopali zopár zemiakov či melónov, mala zabrániť hrozba dvojročného väzenia.

Prísna regulácia družstiev z dielne Európskej únie sa však na poliach takmer vôbec neprejavila. Ide pritom o jeden z najprísnejších zákonov EÚ. Krádeže tak majú byť označené za trestný čin, aj keď škoda nepresiahne 266 eur. Poľnohospodárov nedokážu spoľahlivo ochrániť ani strážne psy či SBS.

Poľnohospodárske družstvo v Gemerskej Polome v rožňavskom okrese nedávno prestalo pestovať zemiaky a mak. Sprísnený zákon vôbec nepomohol, pretože zodpovednosť za ochranu úrody mali aj tak len poľnohospodári. Družstvo sa totiž podľa slov jeho predsedníčky nachádza v lokalite obývanej neprispôsobivými skupinami obyvateľov, pred ktorými sa úroda ťažko chráni. „Plodiny, ktoré boli pre nich lákavé, sme radšej prestali pestovať úplne,“ povedala.

Členovia družstva museli po práci strážiť úrodu, čo bolo dlhší čas neudržateľné. Teraz pestujú len pšenicu, jačmeň, ovos či repku. „Tie nie sú až také lákavé, aj keď aj teraz občas zmizne napríklad balík sena,“ hovorí predsedníčka Zuzana Subovitsová.

Foto: archív
Foto: archív

Podobne sa na celú vec pozerá aj Mikuláš Brutovský, predseda Agrodružstva Čičarovce v okrese Michalovce. Tvrdí, že napríklad kukuricu už nepestujú niekoľko rokov. „Neukradnú len to, čo je privarené,“ konštatuje s tým, že napríklad minulý rok mu z poľa zmizlo 150 balov sena.

Na západe majú s krádežami menší problém. „V minulosti nám mizli rajčiny, no to bolo asi pred desiatimi rokmi,“ hovorí Rozália Szabóová z Poľnohospodárskeho družstva Tvrdošovce v okrese Šaľa. Najímali si aj strážnikov, no postupom času krádeže prestali.

Polícia napríklad v roku 2013 zaznamenala dvetisíc prípadov, pri viac ako 1 500 z nich páchateľa vypátrali. Tisíc prípadov krádeží bolo aj právoplatne skončených, teda páchateľa buď odsúdili, alebo súdy od trestu odstúpili.