Úvod Politika Pravda: Kiska mohol roky profitovať z únikov daní

Pravda: Kiska mohol roky profitovať z únikov daní

Foto: archív

Firma KTAG podala 15 opravených daňových priznaní. Informovali o tom Hospodárske noviny. Dodatočné daňové priznania v rodinnej firme prezidenta SR Andreja Kisku dáva denník do súvislosti s kontrolou daňového úradu, ktorá sa na prelome rokov 2017 a 2018 uskutočnila vo firme KTAG. V dodatočných daňových priznaniach už nefigurovali výdavky na prezidentskú kampaň. Okolnosti potvrdil aj prezidentov hovorca Roman Krpelan. “Konateľ spoločnosti KTAG nariadil účtovníčke, aby spravila preúčtovanie a doplatok dane,” uviedol.

KTAG tak spolu na daniach za rok 2013 a časť roku 2014 doplatila o niekoľko rokov neskôr 172 000 eur. Denník pripomína, že Kiskova firma mala problémy s daniarmi už aj skôr, v rámci roka 2014, keď spoločnosti nepriznali žiadanú vratku DPH v hodnote takmer 147 000 eur. Podľa informácií portálu Pravda k oprave daňového účtovníctva prišlo tesne pred príchodom daniarov. “Kiska je spoluvlastník KTAG a z únikov daní tak mohol roky profitovať,” uviedla Pravda.

Pravda tiež informovala, firma prezidenta Kisku opravila až 17 daňových priznaní. Dve v prípade daní z príjmu za roky 2013 a 2014 a pätnásť opravných daňových priznaní podala za rovnaké roky v prípade DPH. Informácie o spätnej oprave účtovníctva vyšli najavo  teraz, keď sa o celú záležitosť zaujíma polícia aj parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Výbor uviedol, že Kiska niekoľkonásobne presiahol limit na kampaň a vyžiadal si od daniarov ďalšie podklady. Výbor pravdepodobne bude rokovať o uložení pokuty pre prezidenta. Padli tiež výzvy na odstúpenie hlavy štátu.