Úvod Politika Tibora Gašpara vymení na čele polície Milan Lučanský

Tibora Gašpara vymení na čele polície Milan Lučanský

Foto: archív

Policajný zbor SR povedie Milan Lučanský. Doterajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra vymenovala do funkcie policajného prezidenta ministerka vnútra Denisa Saková, ujme sa jej od 1. júna. Nahradí Tibora Gašpara, ktorý skončí na čele polície vo štvrtok 31. mája.

Ministerka predstavila nové vedenie polície, na tlačovej konferencii na ministerstve vnútra sa zúčastnili aj odchádzajúci policajný prezident Tibor Gašpar a policajný viceprezident Ľubomír Ábel, ktorého od júla nahradí doterajší zástupca trnavského krajského policajného riaditeľa Róbert Bozalka.

Saková menovala i prvú viceprezidentku Policajného zboru. Druhú najdôležitejšiu funkciu v polícii po prvý raz obsadí žena – doterajšia zástupkyňa riaditeľa Národnej protizločineckej jednotky NAKA Jana Maškarová. Post je voľný od februára 2018, kedy ho opustil Jaroslav Málik.

Od nového menovaného vedenia ministerka očakáva, že bude pokračovať podľa nej v dobre rozbehnutej činnosti a vo výsledkoch predchádzajúceho vedenia. „Očakávam, že prinesie nový vietor do niektorých oblastí, ako je napríklad skrátenie trestného konania a zároveň, že bude budovať dôveru v políciu a skutočne sa bude snažiť znížiť úroveň očierňovania práce všetkých príslušníkov Policajného zboru,“ povedala.

Lučanský preberie kompetencie po Gašparovi iba dočasne, kým nevstúpi do praxe nová legislatíva týkajúca sa nového spôsobu voľby policajného prezidenta; pripravuje ju ministerstvo pod vedením Sakovej. V takomto krátkom časovom úseku sa chce venovať viacerým výzvam, menoval otázku migrácie a otázku terorizmu.

S jeho osobou sa minulosti spájali podozrenia týkajúce sa majetkových pomerov. Ministerka Saková vysvetlila, že prešiel kompletnou finančnou kontrolou a pred dvoma mesiacmi získal obnovenú previerku na stupeň „Prísne tajné“. „Všetky tieto mediálne informácie a mediálne kauzy, ktoré sa odvysielali v jeho neprospech, boli tak krivé obvinenia,“ skonštatovala Saková. Lučanský podľa jeho slov nemá odkryť verejnosti svoje majetkové pomery.

Foto: archív

Osobu Lučanského ministerka konzultovala s premiérom Petrom Pellegrinim, s ktorým podľa jej slov dospela k zhode po tom, ako mu vysvetlila všetky jeho medializované kauzy a priblížila previerku NBÚ, ktorou prešiel. Odchod najdlhšie slúžiaceho šéfa polície Tibora Gašpara súvisí s politickými udalosťami po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v dôsledku ktorej odišiel z funkcie premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák.

T. Gašpar na tlačovej konferencii konštatoval, že sa mu zdá ešte príliš skoro, aby sa venoval iba dôchodku. „Som presvedčený, že ešte viem prispieť do verejného života,“ naznačil odchádzajúci policajný prezident. Na otázku, či chce vstúpiť do politiky Gašpar reagoval: „Zvažujem všetky možnosti, možno aj takúto.“ Pripustil, že by sa mohol realizovať v rámci Nitry. Zároveň ale dodal, že uvažuje o angažovaní sa v oblasti bezpečnosti.