Úvod Z DOMOVA Pred 95 rokmi sa začala éra rozhlasového vysielania na Slovensku

Pred 95 rokmi sa začala éra rozhlasového vysielania na Slovensku

Foto: archív

Éra rozhlasového vysielania na území Slovenbska sa začala pred 95 rokmi. V dňoch 20. až 22. decembra 1925 poštoví technici a úradníci v Košiciach uskutočnili prvé úspešné pokusné vysielanie z rádiotelegrafickej a rádiotelefonickej ústredne v Haniske pri Košiciach.

Na východnom Slovensku vtedy nebola nijaká vysielacia stanica. Technici z Riaditeľstva pôšt a telegrafov v Košiciach preto prispôsobili vysielač, určený na riadenie leteckej prevádzky na trase Praha – Košice – Moskva, na rozhlasové vysielanie.

Išlo o nemecký vysielač Telefunken s výkonom 10 kilowattov. Československo ho získalo od Nemecka z reparácií po 1. svetovej vojne. Vysielanie sa začalo o 9:30 h na frekvencii, na ktorej vysielala Budapešť. Dobová tlač informovala, že sa ozvala slabo počuteľná reprodukovaná hudba.

Išlo o operetu Johanna Straussa Netopier a árie z opery Veselé panie windsorské. S malými prestávkami znela éterom do 10:00 h. V éteri sa tiež objavili slová: „Haló, rádio Košice – Haniska.“

Vysielanie bolo spočiatku technicky na nízkej úrovni, dokonca vraj bolo problémom rozpoznať, či práve hovorí muž alebo žena. Vysielanie bolo podľa dobových svedectiev možné zachytiť aj na podomácky vyrobené antény.

Technici preto vyzývali poslucháčov, aby im dali vedieť, kde všade je ich vysielanie počuť. Spätnú väzbu dostali i z Poľska – od šľachtica, ktorý im telegramom oznámil, že vysiuelanie veľmi dobre počuje.

V tom čase už vyše päť rokov v americkom Pittsburgu pravidelne vysielala stanica KDKA. V roku 1923 sa začalo pravidelné rozhlasové vysielanie z Prahy a od roku 1926 aj z Bratislavy.