Úvod Spoločnosť Predseda SHO Švec: Budúcnosť nášho národa a štátu sa ukrýva v nás...

Predseda SHO Švec: Budúcnosť nášho národa a štátu sa ukrýva v nás samých

Foto: archív

Dvadsiateho ôsmeho októbra v Nitre slovenskí vlastenci oslavovali 202. výročie narodenia národného buditeľa a jednej z najväčších postáv našej histórie Ľudovíta Štúra. Okrem členov Slovenského hnutia obrody (SHO) sa osláv pri Štúrovom pamätníku zúčastnili aj zástupcovia Miestneho odboru Matice slovenskej zo Štúrova a občianskeho zrduženia Slavica.

Po odznení štátnej hymny SR vystúpili s príhovormi matičiarka Margaréta Vyšná a za Slavicu Miloš Zverina. Po nich sa prítomným prihovoril predseda SHO Róbert Švec. “Budúcnosť nášho národa a štátu sa neukrýva v Bruseli, Washingtone, Prahe, Budapešti a dokonca ani v Moskve. Ukrýva v nás samých, v našich životoch a každodenných skutkoch. Za osud národa zodpovedný je sám národ. Česť a sláva, Ľudovít Štúr!” povedal okrem iného Švec.

Ako dodal, “darebáci, ktorí nám dočasne vládnu, hovoria, že sme malý štát, ktorý v Európe a vo svete nič nezmôže. Z tohto miesta im odkazujem, že keby takto uvažoval Štúr, Hurban, Štefánik, Hlinka a ďalší velikáni nášho národa, dnes by už Slováci a Slovenská republika neexistovali”.

Akciu spestrili členovia súboru Matičiari z Čakajoviec, ktorí hrali a spievali ľudové piesne. Na záver osláv položili zástupcovia SHO, Matice slovenskej a Slavice vence a kyticu kvetov k pamätníku Ľudovíta Štúra.

Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív