Úvod Z DOMOVA Prezidentka vymenovala Hegerovu vládu. Je takmer zhodná s Matovičovou

Prezidentka vymenovala Hegerovu vládu. Je takmer zhodná s Matovičovou

Eduard Heger a Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci vymenovala vládu Eduarda Hegera. Ten na čele vládneho kabinetu vystriedal Igora Matoviča, ktorý sa stal ministrom financií.

Ďalšia zmena nastala na poste ministra zdravotníctva, kde po Marekovi Krajčím nastúpil Vladimír Lengvarský. Miesto ministra práce sociálnych vecí a rodiny zostalo zatiaľ neobsadené, pretože prezidentka neakceptovala kandidáta hnutia Sme rodina.

Rozdelenie ministerstiev sa nemení, OĽaNO má vo vláde sedem ministerských pozícií, Sme rodina bude mať tri posty, SaS obsadí tri ministerstvá a Za ľudí dve. Ministerstvo financií povedie Igor Matovič, doterajší premiér, ktorý tiež bude tiež podpredsedom vlády.

Ministerstvo vnútra bude opäť viesť Roman Mikulec, rezort zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ministerstvo obrany doterajší minister Jaroslav Naď, rezort pôdohospodárstva znovu povedie Ján Mičovský, zmeny nenastali ani na postoch ministerstva životného prostredia a rezortu kultúry, kde zostávajú Ján Budaj a Natália Milanová.

Hnutie Sme rodina disponuje tromi postmi. Na čele rezortu dopravy a výstavby zostáva Andrej Doležal a rovnako vo funkcii podpredsedu vlády Štefan Holý. Na miesto ministra práce, sociálnych vecí a rodiny hnutie hľadá nového nominanta.

Tri ministerstvá bude riadiť SaS. Do kresla ministra školstva opätovne zasadne Branislav Gröhling, ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí bude po druhý raz Ivan Korčok a rezort hospodárstva povedie ako predtým predseda SaS Richard Sulík, ktorý bude zároveň vicepremiérom.

Strana Za ľudí získala dva rezorty, na ministerstvo spravodlivosti nastupuje staronová ministerka Mária Kolíková a ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie zostane Veronika Remišová, ktorá bude zároveň podpredsedníčkou vlády.

„Skutočným naplnením úspechu vašej štvordohody bude to, ak táto vláda bude pokračovať v krokoch, ktoré pomôžu krajine a jej občanom,“ povedala prezidentka Čaputová. vo svojom príjhovore po menovaní vlády. Dodala, že dôležitou vlastnosťou pre budúce obdobie vlády bude empatia a kľúčovým slovom bude obnova.

Nový predseda vlády SR Eduard Heger verí, že jeho vládny kabinet bude stabilný, súdržný a panovať v ňom bude vzájomná dôvera. Minister hospodárstva Richard Sulík očakáva od Hegera pokojnejšie, racionálnejšie a vecnejšie vedenie vlády.

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová zdôraznila, že nová vláda má pred sebou veľký záväzok v podobe získania dôvery celého Slovenska poctivou prácou pre všetkých.

Foto: archív