Úvod Z DOMOVA Ústav pre kontrolu liečiv má výhrady proti použitiu vakcíny Sputnik V

Ústav pre kontrolu liečiv má výhrady proti použitiu vakcíny Sputnik V

Foto: archív

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) má výhrady proti použitiu vakcíny Sputnik V na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktorej Slovensko nakúpilo dva milióny dávok. Štátny ústav stanovisko zatiaľ nepotvrdil, informovať by o ňom mal v utorok 6. apríla.

„Aktuálne stále platí, že prebiehajú laboratórne testovania predmetnej vakcíny, v nadväznosti na ich závery budeme komplexne informovať,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Hoci ruskú vakcínu neschválila Európska agentúra pre lieky, očkovacia látka by sa na Slovensku aj napriek hodnoteniu ŠÚKL mohla podávať. Bývalý minister zdravotníctva SR Marek Krajčí udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku. Osoby, ktoré sa budú chcieť dať Sputnikom V zaočkovať, by podpisovali vyhlásenie.

Ruskú vakcínu testovali na objednávku ŠÚKL aj v Šarišských Michaľanoch na morčatách a myšiach. Skúškou bezpečnosti, ktorá dopadla úspešne, sa zisťovali potenciálne nežiaduce prímesi z výroby.

Pred dvoma mesiacmi bola v britskom odbornom časopise The Lancet zverejnená štúdia, podľa ktorej dosahuje ruská vakcína účinnosť 91,6 percenta, teda porovnateľnú s vakcínami od výrobcov Pfizer/BioNTech či Moderna.

Navyše, na rozdiel od iných vakcín proti ochoreniu COVID-19, pri Sputniku V zatiaľ neboli zaznamenané nežiaduce vedľajšie účinky spojené s očkovaním vrátane alergických reakcií a anafylaktického šoku. Sputnik V už zaregistrovali a očkujú ním v desiatkach krajín sveta.