Úvod Politika Prudký nárast civilných obetí v Mosule v réžii USA

Prudký nárast civilných obetí v Mosule v réžii USA

Foto: archív

Nedávny prudký nárast civilných obetí v irackom Mosule naznačuje, že vojenská koalícia pod vedením USA nerobí primerané bezpečnostné opatrenia, aby predchádzala zabíjaniu obyvateľstva pri oslobodzovaní tohto mesta od militantov Islamského štátu. Vyhlásila to ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

V jej najnovšej správe sa totiž uvádza, že za útokom na jednu zo štvrtí západnej časti mesta zo 17. marca, keď prišlo o život vyše sto civilistov, bola americká armáda. AI spomína i druhú operáciu, pri ktorej zahynulo „do 150 ľudí“. Predstavitelia koalície nepotvrdili, že pri týchto útokoch prišli o život civilisti, prebieha však ich vyšetrovanie.

Dôkazy získané z terénu podľa AI „poukazujú na alarmujúci vzorec náletov koalície, pri ktorých prišlo ku kompletnému zničeniu domov s celými rodinami vnútri“. Ľudskoprávna organizácia varuje, že akékoľvek pochybenie pri opatreniach na predchádzanie civilným obetiam je „flagrantným porušením medzinárodného humanitárneho práva“.

Foto: archív
Foto: archív

Iracké sily začali s útokom na džihádistami kontrolovaný Mosul vlani v októbri po niekoľkých mesiacoch príprav. V januári Irak vyhlásil východnú časť mesta za „úplne oslobodenú“. Vládne jednotky teraz bojujú o jeho západné štvrte. Aktivisti a pozorovatelia opakovane upozorňujú na možný vysoký počet civilných obetí v tejto časti mesta vzhľadom na väčšiu hustotu tamojšieho obyvateľstva, ako aj dôraz koalície na nálety a ostreľovanie.

Na rozdiel od oslobodzovania iných miest od Islamského štátu sa iracká vláda rozhodla Mosulčanov vyzvať, aby zotrvali vo svojich domovoch. Na začiatku bitky o toto strategické mesto sa v ňom nachádzal zhruba milión obyvateľov. Podľa súčasných odhadov OSN zostáva v mestských štvrtiach pod kontrolou ISIS približne 400-tisíc ľudí.