Úvod Politika Puigdemont: Nevzdám sa tým, ktorí prehrali voľby

Puigdemont: Nevzdám sa tým, ktorí prehrali voľby

Foto: archív

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont po prvý raz od svojho zadržania v Nemecku verejne komentoval svoju situáciu. Na Twitteri uviedol, že sa nemieni vzdať: „Neuhnem pred nezákonným konaním tých, ktorí pri volebných urnách prehrali.“ Puigdemonta zadržali na severe Nemecka, keď sa chcel vrátiť z Fínska do belgického exilu.

Momentálne sa nachádza vo väzbe vo väznici v severonemeckom Neumünsteri. Španielsko na katalánskeho expremiéra vydalo zatykač pre údajnú vzburu. O jeho prípadnom vydaní by mal v najbližších týždňoch rozhodnúť súd severonemeckej spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko.

Separatistické strany v minuloročných decembrových voľbách získali v katalánskom parlamente väčšinu. Zjavne s odkazom na ústrednú vládu v Madride pod vedením premiéra Mariana Rajoya kritizoval 55-ročný politik v príspevku na Twitteri osoby, „ktoré sú ochotné zaplatiť cenu za to, že opustia vládu práva v prospech ‚jednoty vlasti‘“.

Twitterový príspevok písaný v prvej osobe sa objavil na oficiálnom účte katalánskeho expremiéra, podľa agentúry DPA však politik nemá vo väzbe prístup na internet. Môže iba telefonovať či pod dozorom využívať Skype. Puigdemontov tweet tak podľa DPA zrejme zverejnil niektorý z jeho spolupracovníkov, ktorý nie je vo väzení.

Foto: archív