Úvod Politika Puigdemont pripúšťa riešenie krízy bez odtrhnutia Katalánska

Puigdemont pripúšťa riešenie krízy bez odtrhnutia Katalánska

Foto: archív

Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont uviedol, že by mohol uvažovať o riešení katalánskej politickej krízy, ktoré by nezahŕňalo odtrhnutie regiónu od Španielska. Podľa agentúry Reuters ide zjavne o zmiernenie jeho neochvejných postojov v prospech nezávislosti, ktoré ho minulý mesiac stáli funkciu. V rozhovore s belgickým denníkom Le Soir dostal Puigdemont otázku, či pripúšťa aj riešenie, ktoré nezahŕňa odtrhnutie Katalánska od Španielska. To prevzalo kontrolu nad regiónom po tom, ako tamojší parlament vyhlásil 27. októbra nezávislosť.

„Som pripravený a vždy som bol pripravený akceptovať realitu iného vzťahu so Španielskom… To (iné riešenie) je stále možné,“ povedal Puigdemont. „Celý život som bol za nezávislosť, 30 rokov som pracoval na inom spôsobe ukotvenia Katalánska k Španielsku,“ dodal bez toho, aby spresnil, o akú formu vzťahu by išlo.

Link na rozhovor zverejnil na svojom twitterovom účte. Reuters pripomína, že Puigdemont odišiel do Belgicka po tom, ako viedol kampaň za nezávislosť regiónu, na ktorú úrady v Madride reagovali odvolaním jeho kabinetu, rozpustením regionálneho parlamentu a vyhlásením nových volieb v decembri.

Puigdemont, ktorý trval v minulosti na tom, že vyhlásenie nezávislosti by vytvorilo základ pre akékoľvek politické vyjednávanie so španielskym premiérom Marianom Rajoyom, je podmienečne na slobode po tom, ako naňho Madrid vydal medzinárodný zatykač.