Úvod Politika Putin a Trump na prvej schôdzke dohodli prímerie v Sýrii

Putin a Trump na prvej schôdzke dohodli prímerie v Sýrii

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump sa po prvý raz osobne stretli počas samitu G20 v Hamburgu. Trump už pred stretnutím ohlásil, že sa na rozhovory s Putinom teší. Schôdzka sa začala s oneskorením v Kongresovom centre. Putina sprevádzal šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov, Trumpa americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. Prezidenti na začiatku vyjadrili radosť zo zoznámenia a nádejali sa, že stretnutie prinesie pozitívne výsledky. Trvalo dve hodiny a 20 minút, čo bola zrejme najdlhšia schôdzka v histórii samitu G20.

Rokovanie bolo veľmi konkrétne a potvrdilo, že obaja lídri sa riadia národnými záujmami. Uviedol to šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Podľa neho prezidenti diskutovali o situácii v Sýrii, na Ukrajine, na Kórejskom polostrove a o kybernetickej bezpečnosti. Zároveň nariadili svojim rezortom diplomacie prehĺbiť vzájomnú spoluprácu vo všetkých otázkach vrátane Severnej Kórey. „Dohodli sme sa na rade konkrétnych vecí,“ poznamenal Lavrov. Minister taktiež oznámil, že Rusko a USA sa dohodli na zavedení prímeria v juhozápadnej časti Sýrie. Začne platiť 9. júla o 12:00 h miestneho času, a to v zónach miest Dará, Kunajtra a Suwajdá.

„Rusko a USA sa zaviazali zabezpečiť dodržiavanie prímeria zo strany všetkých skupín, ktoré sa tam nachádzajú, zabezpečiť prístup humanitárnej pomoci a vytvoriť kontakty medzi tamojšou opozíciou a monitorovacím centrom, ktoré bude vytvorené v jordánskom hlavnom meste,“ vysvetlil Lavrov, ktorého citovala agentúra TASS. „Spočiatku sa bude bezpečnosť okolo tejto zóny zaisťovať s využitím síl a prostriedkov ruskej vojenskej polície v súčinnosti so Spojenými štátmi a Jordánskom,“ dodal ruský minister zahraničných vecí.