Úvod Politika Putin navštívil Srbsko, ktoré chce vstúpiť do EÚ, ale zachováva si silné...

Putin navštívil Srbsko, ktoré chce vstúpiť do EÚ, ale zachováva si silné väzby na Rusko

Aleksandar Vučič víta na belehradskom letisku Vladimira Putina. (Foto: archív)

S cieľom vyjadriť podporu srbskému prezidentovi a jeho promoskovskej zahraničnej politike navštívil Belehrad ruský prezident Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra AP. Putin priletel na belehradské letisko po tom, ako jeho lietadlo počas letu cez srbský vzdušný priestor sprevádzali stíhačky MiG-29, ktoré dostalo srbské vojenské letectvo nedávno do daru práve od Ruska.

Ako pripomína agentúra AP, Srbsko aj napriek oficiálnemu záujmu o vstup do EÚ si naďalej zachováva silné väzby na svojho tradičného slovanského spojenca. Belehrad sa preto nepripojil k sankciám uvaleným na Moskvu v súvislosti s pripojením Krymu k Rusku a deklaratívne odmieta vstup do NATO. Návštevu ruského lídra v Belehrade oznámil srbský prezident Aleksandar Vučič ešte v decembri 2018.

Podľa Vučiča je v tomto kontexte najdôležitejšou otázkou pre Srbsko realizácia spoločných projektov s Ruskom v oblasti energetického priemyslu, infraštruktúry a inovačných technológií, ako aj vo všetkých ostatných oblastiach, v ktorých obe krajiny úzko spolupracujú. Srbské médiá ešte v decembri informovali, že počas návštevy ruského prezidenta by malo byť podpísaných 20 rôznych dohôd.

Podpredseda ruskej vlády Jurij Borisov oznámil, že počas návštevy môže byť podpísaná aj dohoda o vytvorení jadrového centra v Srbsku. Okrem slovanských koreňov a pravoslávnej viery spája obe krajiny aj otázka Kosova.

Foto: archív

To vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko neuznáva – podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska. Moskva v tejto veci podporuje Srbsko a môže použiť svoje právo veta na zablokovanie vstupu Kosova do OSN.

USA, silný spojenec Kosova, zasa opakovane obviňujú Rusko zo zasahovania do vnútorných záležitostí Balkánu vrátane vlaňajšieho referenda v Macedónsku o zmene názvu krajiny, úspech ktorého bol jednou z podmienok vstupu Macedónska do NATO.