Úvod Spoločnosť Putin vystúpil na oslavách 870. výročia založenia Moskvy

Putin vystúpil na oslavách 870. výročia založenia Moskvy

Foto: archív

Vladimir Putin sa zúčastnil na oslavách 870. výročia založenia Moskvy. Ruský prezident  vystúpil s prejavom na Červenom námestí po boku premiéra Dmitrija Medvedeva a moskovského starostu Sergeja Sobianina, informuje agentúra TASS.

Obyvatelia ruskej metropoly si Deň mesta pripomínajú každoročne v druhú septembrovú sobotu. „Tento dátum symbolizuje mnohé kľúčové udalosti v dejinách Ruska, ktoré predurčili zjednotenie ruských zemí a posilnenie ruskej štátnosti,” povedal okrem iného vo svojom prejave. Moskva je dnes podľa Putina moderným a dynamicky sa meniacim centrom krajiny. “Miešajú sa tu rozličné kultúry a tradície, tu sa vykryštalizovala duchovná sila nášho mnohoetnického národa,“ uviedol.

Prezident následne navštívil nový mestský park Zariade, vznik ktorého sám inicioval. Jeho oficiálne otvorenie pripadlo na slávnostný deň. Park vznikol na mieste bývalého sovietskeho hotela Rossija, východne od Kremľa. Zariade je historický obvod Moskvy založený už v 12. storočí.

Park predstavuje princípy krajinného urbanizmu; ľudia sa tu nemusia pohybovať po vyznačených trasách. Výsadba rastlín tu symbolizuje štyri typy krajiny príznačnej pre Rusko – les, step, tundru a riečnu nivu.

Putin si prezrel i tamojší rozľahlý amfiteáter s kapacitou 16 000 návštevníkov, kde sa budú konať kultúrne podujatia. Poslednou zastávkou prezidenta bol štadión Lužniki, kde Putin odštartoval turné pohára majstrovstiev sveta vo futbale po 24 ruských mestách. Rusko bude na budúci rok hostiť tento šampionát.

Oslavy 870. výročia založenia Moskvy sa uskutočnili na Červenom námestí. (Foto: archív)
Oslavy 870. výročia založenia Moskvy sa uskutočnili na Červenom námestí. (Foto: archív)
Zo slávnostného programu. (Foto: archív)
Zo slávnostného programu. (Foto: archív)