Úvod Spoločnosť Rakúska polícia bude sledovať komunikáciu na internete

Rakúska polícia bude sledovať komunikáciu na internete

Foto: archív

Rakúska polícia získa rozsiahle právomoci na monitorovanie ciest, verejnej dopravy a internetovej komunikácie. Umožní jej to balíček bezpečnostných opatrení, ktorý schválila vláda. Podľa plánu, ktorý však ešte musí odobriť parlament, získajú orgány prístup k obrazovým aj zvukovým monitorovacím systémom súkromných spoločností, ktoré ponúkajú služby verejnosti.

Ide napríklad o spoločnosti, zameriavajúce sa na prepravu. Polícia má tiež napríklad pri vyšetrovaní vážnych zločinov a terorizmu získať prístup ku komunikačným programom ako WhatsApp a Skype. Zabezpečiť by ho mala inštalácia odpočúvacieho softvéru. Vláda chce zároveň rozšíriť používanie systémov cestnej kontroly, zaznamenávajúcich evidenčné čísla áut.

Zatiaľ čo Súdny dvor EÚ zrušil smernicu únie o povinnom uchovávaní telekomunikačných údajov, rakúska vláda prišla s alternatívou označovanou ako „rýchle zmrazenie“. Rakúske orgány by na jej základe mohli pri vyšetrovaní určitých trestných činov nariadiť telekomunikačným firmám ukladanie používateľských údajov až na jeden rok.

Podľa rakúskych ministrov vnútra a spravodlivosti Herberta Kickla a Josefa Mosera tieto opatrenia do masového sledovania nevyvrcholia. Je však nevyhnutné reagovať na vývoj terorizmu a závažnej trestnej činnosti.