Úvod Politika Rakúsko je pripravené na ochranu južných hraníc

Rakúsko je pripravené na ochranu južných hraníc

Kickl, Strache a Kurz.(Foto: archív)

Po urovnaní nemeckého sporu o azylovú politiku a plánované zriaďovanie tranzitných centier na hranici s Rakúskom pripravuje rakúska spolková vláda opatrenia na ochranu svojich južných hraníc. Podľa agentúry APA to spoločne vyhlásili rakúsky kancelár Sebastian Kurz, vicekancelár Heinz-Christian Strache a minister vnútra Herbert Kickl.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová súhlasí so zriadením tzv. tranzitných zón na hranici s Rakúskom, odkiaľ budú vracaní migranti registrovaní inde v Európskej únii. V týchto uzavretých centrách v Bavorsku by mali byť umiestnení žiadatelia o azyl, ktorých žiadosti budú posudzované v zrýchlenom konaní. Migranti tranzitné zóny až do skončenia konania nebudú smieť opustiť.

Rakúsko v reakcii na túto dohodu očakáva rýchle objasnenie pozície nemeckej vlády. Spolková vláda vo Viedni je podľa Kurza, Stracheho a Kickla pripravená na všetky scenáre. „Dohoda medzi CDU (Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka) a CSU (Kresťanskosociálnou úniou Bavorska) poukazuje na to, že Nemecko chce zaviesť národné opatrenia na boj proti migračným tokom.

Ak sa táto dohoda má stať pozíciou nemeckej vlády, považujeme to za podnet, aby sme podnikli kroky na odvrátenie nevýhod pre Rakúsko a jeho obyvateľstvo. Spolková vláda je pripravená na prijatie mimoriadnych opatrení na ochranu našich južných hraníc,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

„Nemecké úvahy opäť dokazujú, aká dôležitá je ochrana vonkajších hraníc Európy a pozícia Rakúska, že Európa bez vnútorných hraníc je možná jedine s fungujúcimi vonkajšími hranicami, je pravdivá,“ uviedli rakúski predstavitelia.