Úvod Politika Rakúsky minister chce posilniť ochranu hraníc so Slovenskom

Rakúsky minister chce posilniť ochranu hraníc so Slovenskom

Foto: archív

Posilnenie ochrany hraníc so Slovenskom je jedno z opatrení nového balíka, ktorý chcú rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil a šéf rezortu vnútra Wolfgang Sobotka predstaviť v najbližších dňoch. Podľa Doskozila pašeráci utečencov čoraz viac využívajú trasu cez Slovensko.

Naznačuje to aj 299 zadržaných osôb v prvých dvoch týždňoch tohto roka v Dolnom Rakúsku, zatiaľ čo v Burgenlande ich bolo len 174. Ďalším novým ohniskom je Tirolsko, kde sa cez Brennerský priesmyk chcelo dostať do Rakúska nelegálne 292 utečencov.

Doskozil okrem toho navrhuje, aby sa menej kontrolovali kamióny a pozornosť sa sústredila na vlaky prechádzajúce cez hranice. Jeho ministerstvo môže na to okamžite vyčleniť sto vojakov.

Kľúčom k zníženiu počtu utečencov sú podľa neho repatriácie. Chce presadiť, aby sa odmietnutí žiadatelia o azyl sústredili v niekoľkých centrách, kde by im vysvetlili možnosti návratu do vlasti. Doskozilovi sa nepáči Sobotkov návrh umiestniť týchto ľudí do kasární.

„Čisto po právnej stránke to nie je možné. A nepoznám nijakého krajinského premiéra, ktorý by chce druhý Traiskirchen,“ konštatoval Doskozil, narážajúc na dolnorakúsku obec s utečeneckým táborom.

Na 8. februára zvolali Sobotka a Doskozil konferenciu ministrov vnútra a obrany krajín strednej Európy. Jenou z jej tém bude jeho návrh na zriadenie azylových a migračných centier v relevantných tretích krajinách a hraničné kontroly pozdĺž tzv. balkánskej trasy.

Foto: archív
Foto: archív