Úvod Politika Rakúsky vicekancelár Strache rezignoval, zrejme budú nové voľby

Rakúsky vicekancelár Strache rezignoval, zrejme budú nové voľby

Heinz-Christian Strache oznámil svoju rezignáciu. (Foto: archív)

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz oznámil, že prezidenta Alexandra Van der Bellena požiadal o čo najskoršie vypísanie nových volieb v reakcii na korupčný škandál, po ktorom odstúpil Heinz-Christian Strache z funkcie vicekancelára i postu predsedu koaličnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). „Navrhol som prezidentovi, aby sa nové voľby uskutočnili v najbližšom možnom termíne,“ povedal Kurz.

Rakúsky vicekancelár rezignoval po zverejnení informácií, že pred voľbami v krajine v roku 2017 ponúkal vládne zákazky výmenou za politickú podporu. Nemecké médiá – denník Süddeutsche Zeitung a týždenník Der Spiegel – zverejnili výňatky z videonahrávky, zachytávajúcej Stracheho stretnutie so ženou tvrdiacou, že má záujem investovať veľké sumy peňazí v Rakúsku.

Údajná neter ruského oligarchu povedala, že chce v Rakúsku investovať štvrť miliardy eur. Strache jej navrhoval, aby kúpila denník Kronen Zeitung a následne jeho spravodajstvom pomohla FPÖ v predvolebnej kampani.

Žena opakovane naznačila, že by mohlo ísť o špinavé peniaze. Napriek tomu s ňou Strache a Gudenus šesť hodín diskutovali o investičných možnostiach. Strache podľa správ uviedol, že za podporu strany by bolo mysliteľné udelenie verejných zákaziek.

Na videu Strache tiež tvrdí, že by chce pretvoriť rakúsky mediálny systém po vzore Maďarska. Za vlády tamojšieho premiéra Viktora Orbána bola sloboda tlače v krajine v rozsiahlej miere obmedzená, uviedla rakúska verejnoprávna televízia ORF.

Sebastian Kurz. (Foto: archív)

Schôdzka sa udiala v júli 2017 vo vile na španielskom ostrove Ibiza a nahrávka z nej bola zhotovená tajne a neskôr poskytnutá obom médiám, uviedli Süddeutsche Zeitung a Der Spiegel. Konštatovali, že stretnutie bolo jasnou pascou zameranou na kompromitáciu Stracheho. Zúčastnil sa na nej aj súčasný predseda poslaneckého klubu FPÖ v rakúskej Národnej rade Johann Gudenus.

Zverejnenie nahrávky podľa nej vyvoláva mnoho otázok. Je napríklad nejasné, kto nastražil politikom pascu alebo kto poskytol materiál médiám. Der Spiegel a Süddeutsche Zeitung sa odvolali na ochranu zdrojov. Rovnako nie je zatiaľ objasnené, prečo sa inkriminujúce video objavilo až teraz – týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Strache v písomnom stanovisku pre Der Spiegel uviedol, že išlo o “čisto súkromné” stretnutie v “uvoľnenej, nenútenej a bujarej dovolenkovej atmosfére”, pričom na ňom opakovane “upozornil na relevantné zákonné predpisy a potrebu dodržiavania rakúskeho právneho poriadku” aj v prípade príspevkov pre stranu. Dodal, že on ani FPÖ od týchto osôb nikdy nedostali nijaké výhody ani im nič také neposkytli.

V televíznom vysielaní oznámil, že odstúpil z funkcie preto, aby zabránil rozpadu vládnej koalície konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) kancelára Sebastiana Kurza a FPÖ. “Ako vicekancelár som ponúkol svoju rezignáciu kancelárovi Kurzovi, ten prijal toto rozhodnutie,” citovala Stracheho agentúra AFP. Kurz vzápätí vylúčil ďalšiu spoluprácu s vicekancelárom.

Strache ďalej uviedol, že neporušil nijaký zákon. Priznal však, že ide o “trápnu” záležitosť, ktorá sa mu stala v stave opitosti, keď sa podľa vlastných slov “mačistickým správaním snažil čiastočne zapôsobiť na atraktívnu ženu”, ktorá sa vydávala za bohatú ruskú darkyňu. Strache sa ospravedlnil svojej manželke i prívržencom. “Správal som sa ako tínedžer,” dodal.

Foto: archív