Úvod Spoločnosť Rezníka zvolili za šéfa RTVS, hlasovala zaňho aj ĽSNS

Rezníka zvolili za šéfa RTVS, hlasovala zaňho aj ĽSNS

Jaroslav Rezník. (Foto: archív)

Za nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na obdobie piatich rokov poslanci v tajnej voľbe zvolili Jaroslava Rezníka. Aktuálny riaditeľ TASR Rezník tak v druhom volebnom kole dostal prednosť pred súčasným šéfom RTVS Václavom Mikom. „Konštatujem, že Národná rada v opakovanej voľbe zvolila za generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka,“ vyhlásil po skončení tajnej voľby podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD) s tým, že Rezník sa stane riaditeľom od 2. augusta.

V tomto opakovanom hlasovacom kole bolo vydaných bolo 147 hlasovacích lístkov, všetky boli odovzdané a jeden z nich bol neplatný. Za Jaroslava Rezníka hlasovalo 95 poslancov, 45 bolo proti a šiesti sa zdržali. Za Václava Miku hlasovalo 50 poslancov, 86 bolo proti a desiati sa zdržali hlasovania.

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) bude pod mojím vedením národná, kultúrna inštitúcia, ktorá bude plniť dôsledne svoje poslanie verejnej služby. Pre TASR to uviedol Jaroslav Rezník. „Úprimne ďakujem všetkým poslancom, ktorí mi dali veľmi silný mandát na vykonávanie funkcie generálneho riaditeľa RTVS,“ povedal Rezník. „Budem sa zo všetkých síl snažiť, aby aj pod mojím vedením mohla RTVS hovoriť o období ďalšej kontinuity,“ skonštatoval. Rezník ako prvé plánuje stretnutie s Václavom Mikom, predsedom Rady RTVS Igorom Gallom a kontaktovať bude aj Ministerstvo kultúry SR.

Keďže v prvom volebnom kole 15. júna nezískal ani jeden z kandidátov viac ako polovicu hlasov zúčastnených poslancov, do  druhého kola volieb o post šéfa RTVS postúpili dvaja najúspešnejší z pôvodnej osmičky kandidátov, Jaroslav Rezník a Václav Mika.

S ostatnými kandidátmi počas verejného rokovania Výboru NR SR pre kultúru a médiá. (Foto: archív)
S ostatnými kandidátmi na post generálneho riaditeľa RTVS počas verejného rokovania Výboru NR SR pre kultúru a médiá. (Foto: archív)

Za Rezníka hlasovalo v prvom kole v tajných voľbách 73 poslancov, za Miku 53. Rezníkovi na víťazstvo už v prvom volebnom kole chýbal iba jeden hlas. Poslanci v aktuálnych voľbách generálneho riaditeľa RTVS vyberali z ôsmych kandidátov, Petra Abraháma, Richarda Dírera, Fedora Flašíka, Václava Miku, Jaroslava Rezníka, Michala Ruttkaya, Zuzany Ťapákovej a Stanislava Velitzkého.

Pred piatimi rokmi získal Mika ako nominant Smeru-SD 74 hlasov, Rezník dnes o 21 viac. Podľa Borisla Kollára teda očividne „načrel“ aj do opozičných hlasov. Jeho strana Sme rodina v tejto voľbe podporila Miku, to isté v mene SaS deklarovala Jana Kiššová a za OĽaNO Jozef Viskupič. Pri počte 95 hlasov tak v tajnej voľbe za Rezníka museli hlasovať aj poslanci Kotlebovej ĽSNS a niektorí poslanci z iných opozičných strán, prípadne nezaradení poslanci.

Jaroslav Rezník od roku 1993 pôsobil ako riaditeľ Regionálneho štúdia Slovenského rozhlasu (SRo) v Košiciach. V rokoch 1997-2005 bol ústredným, potom generálnym riaditeľom Slovenského rozhlasu (SRo) v Bratislave. Je autorom úspešnej koncepcie projektu Slovenský rozhlas ako národné multikultúrne médium. V roku 2000 získal ocenenie Manažér roka.

Na funkciu generálneho riaditeľa SRo kandidoval aj na nasledujúce funkčné obdobie, o vedúci post v SRo sa tak uchádzal po tretí raz od roku 1997. Dňa 8. februára 2006 však svoju kandidatúru z rokovania Rozhlasovej rady SRo stiahol a definitívne odstúpil z voľby riaditeľa rozhlasu.

Vláda SR vymenovala Jaroslava Rezníka 4. apríla 2007 do funkcie generálneho riaditeľa Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR), ktorej sa ujal 5. apríla 2007. Po legislatívnej zmene TASR zo štátnej príspevkovej organizácie na verejnoprávnu inštitúciu ho Správna rada TASR v apríli 2009 opätovne zvolila za generálneho riaditeľa TASR na päťročné funkčné obdobie. Tento post obhájil a v januári 2014 ho Správna rada TASR opäť zvolila za generálneho riaditeľa TASR na ďalšie päťročné funkčné obdobie počnúc dňom 30. apríla 2014.

Foto: archív
Foto: archív