Úvod Politika Rok 1989 vníma Sme rodina ako rok sklamaní

Rok 1989 vníma Sme rodina ako rok sklamaní

Foto: archív

Pri spätnom hodnotení sa 17. november a rok 1989, bohužiaľ, vníma ako rok sklamaní, píše sa vo vyhlásení hnutia Sme rodina – Boris Kollár k 28. výročiu nežnej revolúcie. „Otázkou je, v čom tkvie príčina. Aj keď sme získali možnosť slobodne voliť, mnoho politikov zneužilo prechodnú situáciu a dôveru voličov v úprimné konanie a dnes štandardne klamú, kradnú a podvádzajú,“ píše sa v stanovisku, ktoré médiám poskytlo tlačové oddelenie hnutia.

Podľa Sme rodina je potrebné vrátiť sa k očakávaniam 17. novembra 1989, čo môžu len neštandardné politické strany, ktoré neklamú, nekradnú a nepodvádzajú. „My si preto 17. november nepripomíname jednorazovo len v tento konkrétny dátum. Pripomíname si ho každou našou aktivitou, ktorá tieto jeho očakávania napĺňa,“ uviedli na záver vo vyhlásení.

Sedemnásteho novembra 1989 sa v ČSSR začala tzv. zamatová alebo nežná revolúcia, udalosti, počas ktorých sa zrútil komunistický režim. Pražskí študenti organizovali spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939 a medializovaný policajný zákrok proti nim na pražskej Národní třídě vyvolal rozhorčenie celej verejnosti a ďalšie protesty.

K štrajku na vysokých školách v Československu sa pridali herci a od 20. do 26. novembra sa denne konali stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Výsledkom bol generálny štrajk, demisia dovtedajšej vlády a parlamentné zrušenie vedúcej úlohy komunistickej strany v ústave, čo umožnilo zmenu politického režimu a prechod od socializmu ku kapitalizmu. O pár rokov neskôr vysvitlo, že študentský protest, ako aj policajný zákrok bol ziscenovaný a koordinovaný časťou československej tajnej služby Štátna bezpečnosť ako súčasť plošnej likvidácie komunistických režimov vo východnej Európe.