Úvod Politika Salvini k tragédii v Janove: Pravidlá EÚ bránia Taliansku investovať do infraštruktúry

Salvini k tragédii v Janove: Pravidlá EÚ bránia Taliansku investovať do infraštruktúry

Foto: archív

Celkový počet obetí na životoch po zrútení časti železobetónového diaľničného mosta nad údolím rieky Polcevera v Janove sa zvýšil na minimálne 42 vrátane troch neplnoletých osôb. Vyplýva to z vyjadrenia janovského prokurátora Francesca Cozziho pre štátny rozhlas a televíziu (RAI), ktoré citovala agentúra DPA. Záchranári však stále pokračujú v prehľadávaní trosiek mosta, ktoré dopadli spolu s vozidlami do riečneho koryta, priľahlého priemyselného areálu a na železničné koľaje.

Taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý prerušil svoju dovolenku, aby navštívil miesto nešťastia, napísal na sociálnej sieti, že to bol jeho „najdlhší a najťažší deň“ od nástupu do funkcie začiatkom júna. Prisľúbil zároveň vypracovanie „mimoriadneho monitorovacieho plánu“ s cieľom preveriť stav starnúcej cestnej siete v Taliansku, keďže krajina „si nemôže dovoliť ďalšie tragédie, ako je táto“.

Minister dopravy Danino Toninelli pripísal zodpovednosť za tragickú udalosť súkromnej diaľničnej spoločnosti Autostrade per l’Italia, pričom vyzval na okamžité odstúpenie jej vedenia. „V prvom rade by mal rezignovať manažment Autostrade per l’Italia,“ napísal Toninelli na sociálnej sieti s tým, že tejto firme by mali odobrať licenciu na prevádzku diaľnic, pričom bude čeliť pokutám do možnej výšky 150 miliónov eur.

Toninelli už predtým vyhlásil, že ak svoju úlohu zohrala nedbalosť, „ten, čo sa jej dopustil, za to musí zaplatiť“. Ako doplnil, že spoločnosť Autostrade per l’Italia dosahuje „miliardové“ zisky, avšak platí len „niekoľko miliónov“ na daniach. Okrem toho podľa neho „ani len nerobí potrebnú údržbu mostov a diaľnic“ a dopúšťa sa „vážnych nedostatkov“. Vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini zasa pre miestnu stanicu Radio24 povedal, že dodržiavanie prísnych pravidiel rozpočtovej disciplíny v rámci EÚ bráni Taliansku investovať do svojej infraštruktúry.

Foto: archív