Úvod Politika SNS je sklamaná z vyjadrení Bugára

SNS je sklamaná z vyjadrení Bugára

Foto: Michaela Kolimárová

“Slovenská národná strana má záujem na zachovaní tejto vlády, odmieta však mediálne ultimáta od Mosta-Híd, ako aj svojvôľu poslancov v parlamente. SNS nenúti Most-Híd k predčasným voľbám a je prekvapená a sklamaná z vyjadrení predsedu Bélu Bugára.

Most-Híd bezdôvodne ultimatívnymi podmienkami už položil vládu Roberta Fica, preto je namieste otázka obozretnosti, ak Most-Híd hovorí o odchode z vlády v médiách, a nie na koaličnej rade,” napísala vládna strana citujúc svojho šéfa a predsedu NR SR Andreja Danka na sociálnej sieti. Ten zároveň hovorí o potrebe rokovaní partnerov.

Bugár pre TASR povedal, že medzi SNS a Mostom-Híd nie je nevraživosť, ani nič, čo by sa nedalo vyriešiť rokovaním. A že útoky zo strany národniarov prichádzajú preto, že niektorí predstavitelia SNS sú tak naučení ešte z čias Jána Slotu. Bugár tiež hovoril o tom, že pre slovné ataky nevyvolá predčasné voľby. Odchod z koalície pripúšťa v tom prípade, že by sa potvrdila vedomá a aktívna účasť slovenských štátnych orgánov na únose Vietnamca.

„Hlboko ma uráža, ak môj koaličný partner ignoruje po dvoch rokoch, že SNS je ústretová a tolerantná. Opak je pravdou, nad rámec koaličnej zmluvy Lucia Žitňanská ako ministerka spravodlivosti presadzovala tvrdé drogy, prišlo aj k iným nedorozumeniam na ministerstvách a k poslednému porušeniu koaličnej zmluvy prišlo v prípade pani poslankyne Cséfalvayovej. Nikto neútočí na Most-Híd,“ vyhlásil pre TASR Danko.

Zdôraznil, že šéfka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) v prípade cesty nezaradeného poslanca Petra Marčeka na Krym otvorila túto tému na výbore bez akejkoľvek súčinnosti s koaličnými partnermi. „Urobila si PR tému a nikoho neinformovala. Nie je problém obsah jej dokumentu z výboru, ale to, že ignorovala koaličných partnerov,“ vysvetlil Danko.

SNS má podľa jeho slov záujem na zachovaní tejto vlády, odmieta však mediálne ultimáta od Mosta-Híd, ako aj svojvôľu poslancov v parlamente. „Jediná cesta je sadnúť si s partnermi za okrúhly stôl a prestať si odkazovať svoje postoje. SNS robila všetko pre upokojenie situácie aj pri konflikte Mosta-Híd so Smerom-SD pri páde vlády Roberta Fica a urobíme všetko preto, aby sa akékoľvek problémy riešili za okrúhlym stolom,“ doplnil Danko.

Foto: Michaela Kollmárová