Úvod Politika Salvini prikázal polícii väčšmi dohliadať na miestnu moslimskú komunitu

Salvini prikázal polícii väčšmi dohliadať na miestnu moslimskú komunitu

Foto: archív

Taliansky minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini prikázal polícii intenzívnejšie dohliadať na miestnu moslimskú komunitu. Stalo sa tak po tom, ako v Ríme malo prísť k protikresťansky motivovanému útoku nožom. Napísala o tom agentúra DPA.

Predstavitelia talianskej polície informovali o tom, že cez víkend sa v hlavnom meste odohral incident medzi dvoma bezdomovcami, pri ktorom Maročan nožom zaútočil na muža pôvodom z Gruzínska.

Napadnutý muž neskôr pred vyšetrovateľmi uviedol, že ho útočník bodol nožom do krku po tom, ako zbadal, že nosí náhrdelník s krížom. Zároveň ho počastoval vulgarizmami s odkazom na jeho vierovyznanie.

V reakcii na tento incident Salvini vyzval políciu, aby viac „kontrolovala a monitorovala miesta, kde sa zhromažďujú občania moslimského vierovyznania s cieľom zabrániť násiliu proti nevinným občanom“.

Foto: Archiv

Talianska tlačová agentúra ANSA na margo incidentu uviedla, že muž marockého pôvodu je vyšetrovaný ako podozrivý z pokusu o vraždu, pričom náboženská neznášanlivosť je jednou z možných príčin útoku. ANSA však ďalej dodala, že vyšetrovatelia preverujú aj iné verzie udalosti pre podozrenie, že motív útočníka bol v skutočnosti iný.

Salvini, ktorý stojí na čele protiimigračnej strany Liga Severu, sa často verejne vyjadruje k útokom, ktoré spáchali migranti, alebo moslimovia. Agentúra DPA v tejto súvislosti však upozorňuje aj na to, že je v Saviniho záujme negatívne vykresľovať bezpečnostnú situáciu v Ríme, v ktorom vládne jeho koaličný partner Hnutie piatich hviezd – M5S.

Vzťahy oboch koaličných partnerov sú totiž už dlhodobo napäté aj preto, lebo od začiatku pôsobenia vlády badať trend posilňovania voličských preferencií Ligy Severu na úkor M5S – čo sa ukázalo aj v lokálnych voľbách z posledných mesiacov. Ďalšie parlamentné voľby v Taliansku by sa mali uskutočniť najneskôr v máji 2023.