Úvod Politika Salvini: Talianskych Rómov si, žiaľ, musíme ponechať

Salvini: Talianskych Rómov si, žiaľ, musíme ponechať

Nechceme almužnu od Bruselu, hovorí Salvini. (Foto: archív)

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini avizoval sčítanie Rómov a Sintov žijúcich na území krajiny. Podľa vlastných slov pre televízny kanál Telelombardia chce preskúmať, koľko Rómov žije v Taliansku. „Chceme si urobiť obraz o situácii. Ilegálne v Taliansku žijúci cudzinci by mali byť na základe dohôd s krajinami ich pôvodu odsunutí. Talianskych Rómov si musíme, žiaľ, ponechať tu u nás,“ citoval Salviniho rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Prístup k príslušníkom rómskeho etnika v talianskych veľkomestách je už dlhší čas predmetom diskusie. Pravicoví politici kritizujú, že vo veľkých aglomeráciách v Taliansku sa – na rozdiel od iných európskych štátov – tolerujú bez povolení postavené tábory a žobranie detí. Nemálo talianskych Rómov žije v osadách, ktoré tvoria schátrané kontajnery či drevenice bez toaliet. Deti zneužívajú rôzne zločinecké skupiny v turistických destináciách ako vreckárov.

Foto: archív

Salviniho vyjadrenia vyvolali v niektorých kruhoch pobúrenie, ale minister napríklad na tvrdenia denníka La Repubblica, že spôsobili šok, reagoval na sociálnych sieťach slovami: „Ktosi hovorí o šoku. Prečo??? Myslím aj na deti, ktoré učia kradnúť a iné nezákonnosti“.

Predseda spolku, ktorý sa zasadzuje práve za práva týchto komunít, Carlo Stasolla pre tlačovú agentúru ANSA konštatoval, že minister vnútra zrejme nevie, že v Taliansku nie je povolené sčítanie občanov na etnickom princípe. Rómovia, ktorých žije v Taliansku okolo 180 000, tvoria 0,25 percenta tamojšej populácie, čo je pod priemerom iných európskych štátov, ako sú napríklad Grécko, Španielsko či Francúzsko. V hlavnom meste Rím žije osemtisíc Rómov, polovica z nich v osadách.