Úvod Veda & Tech Samsung má problémy s horiacimi Galaxy Note7

Samsung má problémy s horiacimi Galaxy Note7

Foto: gizmodo.com

Keď svet obletela nečakaná správa, že jednému z prvých majiteľov nedávno predstaveného Android phabletu Galaxy Note7 zhorelo mobilné zariadenie počas nabíjania, predpokladalo sa, že ide o ojedinelý prípad, ktorý vznikol vinou používania neoriginálneho príslušenstva.

Keďže však počet takýchto prípadov neustále rástol, výrobok juhokórejského koncernu Samsung sa dostal pod drobnohľad odborníkov, ktorí potvrdili, že hlavná príčina nespočíva v nabíjačke, ale v integrovaných batériách. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o výrobnú chybu, ktorá sa podľa dostupných informácií prejaví u 24 kusov výrobkov z jedného milióna.

Jeden zo zhorených Galaxy Note7. (Foto: archív)
Jeden zo zhorených Galaxy Note7. (Foto: archív)

Juhokórejský výrobca preto po pozastavení distribúcie na domácom trhu prichádza s globálnou stratégiou, v rámci ktorej je ochotný vymeniť každý jeden predaný kus za úplne nový, poctivo skontrolovaný model Note7, pri ktorom by už podobné riziko hroziť nemalo. V rámci stratégie taktiež pozastavuje všetky predaje.

Zámerom expresného uvedenia Galaxy Note7 na trh bola nepochybne snaha získať niekoľkotýždňový náskok pred najväčším konkurentom Apple. Aby ho Samsung stihol predstaviť a priniesť na významné spotrebiteľské trhy ešte pred príchodom iOS phabletu iPhone 7 Plus (predstavenie bolo avizované na 7. september), musel opäť posunúť všetky minuloročné termíny.

Predchádzajúca generácia Note5 uzrela svetlo sveta zhruba v polovici augusta, no nástupca už začiatkom mesiaca. Vo výrobných, montážnych či logistických procesoch tak podľa všetkého vznikli hektické situácie a tie sa potom odzrkadlili v badateľne horšej kvalite, čo teraz zvýši celkové náklady.