Úvod Ekonomika Slováci sa bezhlavo zadlžujú, NBS sprísňuje úvery

Slováci sa bezhlavo zadlžujú, NBS sprísňuje úvery

Foto: archív

Rast zadlženosti obyvateľov Slovenska prudko stúpa – dokonca patrí k najrýchlejším v Európskej únii. Po sprísnení podmienok na získanie hypotéky však prichádzajú na rad aj spotrebiteľské, alebo takzvané bezúčelové úvery.

„Naša základná filozofia je skôr pomáhať klientovi, aby nenastávali situácie, keď si vezme spotrebný úver a jeho splátka po odrátaní základných životných potrieb zaberie celú časť jeho príjmu. Ide teda o ochranu klienta,“ tvrdí odborník z NBS Marek Ličák.

Nariadenie NBS začne platiť od januára budúceho roka. Banka pri schvaľovaní berie do úvahy všetky pravidelné mesačné výdavky. Od čistého príjmu treba odrátať životné minimum. Ďalej treba výslednú sumu znížiť o 15 percent, odrátať splátku hypotéky, pre každý prípad navýšenú o dve percentá oproti aktuálnej úrokovej sadzbe. Podľa analytika z ekonomickej univerzity Pavla Škriniara však môže mať toto opatrenie aj negatívne dôsledky.

Obáva sa, že ak sa ľudia nedostanú k spotrebným úverom na bankovom trhu, požičiavať si budú v mnohých prípadoch aj tam, kde by nemali. „Mám obavu, že ľudia to budú vnímať negatívne. A takúto prekážku budú chcieť obísť. Možností je viacero, či už legálnych alebo nelegálnych. Tí ľudia, ktorí sa k peniazom nedostanú, budú hľadať aj iné možnosti, ako ich získať.“