Úvod Spoločnosť Slováci vypijú 73 litrov piva na hlavu a rok

Slováci vypijú 73 litrov piva na hlavu a rok

Foto: archív

Spotreba svetlého 10-percentného ležiaka predstavuje takmer dve tretiny spotreby piva na Slovensku. Radler segment má v súčasnosti 10-percentný podiel. Trendom je obľuba nealkoholických pív.

Slováci stále uprednostňujú svetlé pivá, zároveň radi skúšajú rôzne pivné špeciality a limitované edície pív aj s vyššou stupňovitosťou. Najobľúbenejším pivom Slovákov je 10-percentný ležiak. Pri príležitosti Medzinárodného dňa piva, ktorý pripadá na prvý piatok v auguste, o tom dnes informovalo Slovenské združenie výrobcov piva a sladu. V roku 2016 tento deň pripadol na 5. augusta.

Medzinárodný deň piva ponúka príležitosť pozdvihnúť pohár penivého moku a s priateľmi si pripiť na osobitný sviatok. Nezáleží na tom, či niekto obľubuje svetlé, tmavé, filtrované, nefiltrované, spodne či vrchne kvasené, pšeničné, ochutené alebo nealkoholické pivo.

O tom, že pre Slovákov je pivo obľúbený nápoj, svedčí neustály nárast počtu pivovarov. V súčasnosti ich je na Slovensku 60, a to v zastúpení štyri veľké a malé a 56 reštauračných a remeselných pivovarov. Ich produkcia spoločne predstavuje takmer tri milióny hektolitrov piva ročne. O kvalite a obľube piva svedčí aj jeho spotreba: 73 litrov na hlavu za rok, čo radí Slovákov k národom so silnou stále sa rozvíjajúcou pivnou kultúrou.

Reprodukcia: teraz.sk
Graf: teraz.sk

„Najviac piva, až 60 percent celoročného objemu, vypijú obyvatelia Slovenska počas leta. Na jednej strane má pekné počasie na spotrebu piva pozitívny vplyv, na druhej strane počas extrémnych horúčav sa toľko piva nepredáva. Avšak minuloročné dlhé a slnečné leto môžeme pokojne označiť za jeden z faktorov, vďaka ktorým pivný trh na Slovensku opäť po niekoľkých rokoch stagnácie rástol,“ uviedla prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd.

„Rast spotreby podporuje rôznorodosť ponuky na Slovensku. Jeho obyvatelia síce stále dávajú prednosť svetlému pivu, ale zároveň radi skúšajú rôzne pivné špeciality a limitované edície pív aj s vyššou stupňovitosťou,“ konštatovala. „O tom, že na Slovensku máme naozaj čo ponúknuť, hovorí aj rekordný počet súťažiacich – 152 vzoriek pív z 29 pivovarov – v tohtoročnej degustačnej súťaži Slovenská pivná korunka. Na nej sa už desať rokov oceňujú najlepšie slovenské pivá,“ dodala Jana Shepperd.

Foto: archív
Foto: archív

Spotreba svetlého 10-percentného ležiaka predstavuje takmer dve tretiny (64,3 percenta) spotreby piva na Slovensku. Nasledujú pivá s vyššou stupňovitosťou, ktoré tvoria 18,5 percenta. Úspešný radler segment má v súčasnosti 10-percentný podiel na celkovom pivnom trhu. Trendom, ktorý stále rastie, je obľuba nealkoholických pív, či už ochutených alebo neochutených. Tie sa stávajú súčasťou životného štýlu aktívnych ľudí ako plnohodnotná alternatíva do práce, k šoférovaniu či pri športe, uvádza zdroj.

Špeciálny prieskum Slovenského združenia výrobcov piva a sladu zameraný na vzťah slovenských žien nad 18 rokov k pivu ako nápoju ukázal, že Slovenky pivo obľubujú. Pije ho 80 percent opýtaných respondentiek. Prieskum ďalej ukázal, že Slovenky preferujú svetlé pivo (53,3 percenta), ale aj tmavé pivo (23,1 percenta) a radler (15,3 percenta) má medzi Slovenkami pevné miesto. Prieskum združenie uskutočnilo v štvrtej dekáde 2014 na vzorke 406 žien nad 18 rokov.

Tendencie ukazujú, že Slováci vychutnávajú pivo najviac doma, na chatách alebo v kruhu priateľov. Podľa združenia je spotreba čapovaného piva v reštauráciách či pohostinstvách na úrovni 37 percent a predaj piva v obchodoch predstavuje 63 percent.

Reprodukcia: teraz.sk
Graf: teraz.sk