Úvod Spoločnosť Islamský štát buduje v Európe sieť zabijakov

Islamský štát buduje v Európe sieť zabijakov

Harry Sarfo. (Foto: Independent.uk)

Islamský štát mení stratégiu. Džihádistov neposiela na bojiská v Sýrii a Iraku, ale systematicky ich rozmiestňuje na starom kontinente tak, aby mohli uskutočňovať útoky na civilistov.Harry Sarfo, ktorý prešiel výcvikom radikálov, sa vlani spolu s ďalším radikálom vydal z Nemecka do Sýrie na územie ovládané Islamským štátom.

Mladí muži verili, že poslúchli sväté volanie a idú splniť Allahovu vôľu. Keď však po štyroch dňoch cesty konečne dorazili na miesto, čakalo ich prekvapenie: maskovaný príslušník tajnej služby Islamského štátu mal pre mladíkov inú úlohu.

Spýtal sa, či by im neprekážalo vrátiť sa do Nemecka. „Vraveli, že potrebujú zorganizovať množstvo útokov v rovnakom čase vo Veľkej Británii, Nemecku a Francúzsku,“ tvrdí Sarfo, ktorého po návrate do Európy zatkli a on sa rozhodol prehovoriť. Množstvo ľudí žijúcich na starom kontinente vraj čaká na rozkaz zabíjať Európanov.

Foto: archív
Foto: archív

Islamský štát podľa neho vybudoval vlastnú spravodajskú sieť Emni, predstavujúcu kombináciu domácej a zahraničnej rozviedky. Práve ona organizuje export teroristov do západných krajín a koordinuje teroristické útoky. Nedávne atentáty podľa Sarfa teda vôbec nemusia byť dielom osamelých vlkov, ako by sa to mohlo zdať.

Emni nadväzuje spojenie s európskymi islamistami prostredníctvom takzvaných čistých spojok, o ktorých západné služby nevedia. Radoví bojovníci tak dostávajú inštrukcie priamo v Európe. Džihádisti sa do Európy dostávajú po výcviku na území ISIS a do malých skupín sú zadeľovaní podľa národnosti a jazykov, ktorými sa dohovoria. Svojich komplicov spoznajú až tesne pred cestou.