Úvod Politika Slušné Slovensko po vražde Kuciaka volalo ľudí do ulíc. Po vražde v...

Slušné Slovensko po vražde Kuciaka volalo ľudí do ulíc. Po vražde v Dobšinej vyzýva na pokoj

Foto: archív

Iniciatíva Za slušné Slovensko sa na sociálnej sieti vyjadrila k nedávnej brutálnej vražde mladého futbalistu Štefana v Dobšinej, ktorého usmrtil viackrát trestaný 22-ročný útočník rómskeho pôvodu. Po tomto incidente v meste s početnou rómskou menšinou zavládol strach a napätie.

Podľa iniciatívy je však dôležité, aby sa na tragédii politicky nepriživovali extrémisti. V tomto prípade teda zvolili inú rétoriku ako po minuloročnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď organizovali masové protesty s cieľom zosadiť vládu. Na zločin v Dobšinej je podľa nich potrebné reagovať s pokojom a bez nenávisti.

“Povedzme nie nenávisti napriek hnevu a smútku,” vyzýva na svojej stránke na sociálnej sieti v súvislosti s tragédiou v Dobšinej iniciatíva Za slušné Slovensko. Inciatíva zároveň uvádza, že vraždu a smrť nevinného človeka odsudzuje a vyjadruje úprimnú sústrasť celej rodine zavraždeného Štefana.

Vrah. (Foto: archív)

“Napriek tomu, že to rodine ich syna nevráti, oceňujeme rýchle zadržanie páchateľa tohto činu. Veríme, že súd v čo najkratšom čase rozhodne o vine a spravodlivom treste páchateľa tejto brutálnej vraždy. Nevidíme zatiaľ nijaký dôvod na pochybnosti. Naopak, veríme, že aj táto vražda zvýrazní potrebu špeciálnej pozornosti pre recidivistov.”

Podľa iniciatívy “politická strana, ktorá šíri extrémistické názory, sa snaží vraždu Štefana zneužiť na to, aby vraj vytĺkala politický kapitál na téme rómskej menšiny a kriminality. “Odmietnime trestný čin, odmietnime a odsúďme vraždu, no nešírme a nedovoľme šíriť nenávisť a neuplatňujme kolektívnu vinu,” vyzýva iniciatíva Za slušné Slovensko.

Vzápätí dodáva, že obeti život nikto nevráti, apeluje však na vládu, aby prijala systémové opatrenia na riešenie problémov s recidivistami, a rovnako riešila sociálne otázky vylúčených komunít a chudobných. „Prosíme, nedovoľme zneužiť tragédiu na nárast nenávisti,” dodáva na záver iniciatíva.

Zavraždený Štefan bol brankárom futbalového mužstva. (Foto: archív)