Úvod Politika Smer sa obáva udalosti, ktorá by mohla zradikalizovať občanov

Smer sa obáva udalosti, ktorá by mohla zradikalizovať občanov

Foto: archív

Vedenie strany Smer-SD sa v súvislosti s nebezpečnými a nedemokratickými vyhláseniami politikov SaS obáva, že na pripravovaných verejných protestoch príde k udalosti, ktorá by mohla občanov ešte väčšmi zradikalizovať. Povedal to predseda klubu a podpredseda parlamentu Martin Glváč Glváč pripomenul výrok podpredsedníčky parlamentu Lucie Nicholsonovej z SaS, ktorá vo vysielaní Rádia Expres povedala, že „musí prísť k prevratu.“

Uviedol tiež slová poslanca NR SR za SaS Ľubomíra Galka, že sa bude zatýkať. Otázky, či sú pripravované provokácie, zostali podľa Glváča nezodpovedané. „Prevrat, po ktorom volá SaS, to je násilie v uliciach, otvorené konflikty, bitky a krv. Toto si môže želať naozaj len blázon,“ uviedol Glváč.

Radikalizáciu občanov počas protestov zažila na prelome rokov 2013 a 2014 aj Ukrajina. Počas Majdanu prišlo aj k streľbe. S odstupom času vyplávali na povrch informácie, že násilnosti boli zorganizované ľuďmi, ktorí organizovali samotný Majdan. Pokusy o prevrat, z ktorých Smer-SD obviňuje opozíciu, strana odmieta. O prevrate podľa Glváča nehovoria ani kotlebovci. Smer-SD je podľa neho znepokojený „nebezpečnými a nedemokratickými vyhláseniami SaS“.

Na kyjevskom Majdane strieľali snajperi zo striech budov do demonštrantov, aby zradikalizovali situáciu. Neskôr vysvitlo, že boli najatí samotnými organizátormi protestov. Západné médiá a politici tento škandál zamietli pod koberec. (Foto: archív)

Predstavitelia Smeru-SD opäť kritizovali prezidenta SR Andreja Kisku. Nepáči sa im, že rokuje najskôr s opozíciou. „Prihlásil sa jednoznačne na stranu opozície,“ povedal popdpredseda Smeru Juraj Blanár, podľa ktorého sa medzi riadkami dá čítať, že prezidentovi nešlo o rekonštrukciu vlády, ale chcel novú vládu. „Novú úradnícku vládu,“ poznamenal.

Prezidenta Smer-SD vyzýva, aby povedal, či sa pýtal SaS na jej vyhlásenia o prevrate a možných dôsledkoch na pochodoch. A tiež, či za „tieto dôsledky“ prevezme zodpovednosť. „Prezident má byť prezidentom všetkých občanov a rešpektovať výsledky volieb,“ doplnil Glváč. Blanár zopakoval, že záujmom Smeru-SD je, aby sa situácia upokojila. „Verím, že k tomu prispeje aj stretnutie, ktoré inicioval predseda parlamentu,“ doplnil a požiadal prezidenta, aby na stretnutí hľadali riešenia.

Snajperi na Majdane strieľali aj do vlastných (2014):