Úvod Z DOMOVA Smer-SD opätovne navrhuje pamätný Deň mníchovskej zrady

Smer-SD opätovne navrhuje pamätný Deň mníchovskej zrady

Foto: archív

Poslanci opozičného Smeru-SD Robert Fico, Ľuboš Blaha a Dušan Jarjabek navrhujú, aby sa 30. september označoval ako Deň mníchovskej zrady. Do Národnej rady SR podali novelu zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

Poslanci návrhom na nový pamätný deň reagujú na stretnutie predstaviteľov Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, ktorí bez účasti Československa na konferencii 29. až 30. septembra 1938 rozhodli o tom, že Československo muselo odovzdať časť svojho územia, pristúpiť k ponižujúcim podmienkam „a bolo vystavené faktickej likvidácii nacistickým režimom v Nemecku”.

“Nijaké historické dokumenty ani postoje českých a slovenských politikov z toho obdobia nepopierajú fakt, že správanie spojencov bolo v širokej politickej a spoločenskej dohode vnímané ako veľká zrada,“ uviedli poslanci v odôvodnení návrhu.

Československo v roku 1938 bolo podľa Smeru-SD jedinou demokraciou v strednej a východnej Európe. Tvrdia, že na základe „zrady“ musela krajina odovzdať Nemecku svoj silný vojenský a zbrojársky potenciál, ako aj sieť vojenských opevnení. Návrh, aby si pamätným dňom krajina pripomínala mníchovskú zradu, predložil Smer-SD už pred rokom. Poslanci NR SR v novembri 2020 tento návrh odmietli.