Úvod Politika Sokol: Závislosť Slovenska na dovoze potravín nás robí zraniteľnými

Sokol: Závislosť Slovenska na dovoze potravín nás robí zraniteľnými

Prvý podpredseda Národnej koalície Peter Sokol. (Foto: Michaela Kolimárová)

Schopnosť krajiny plniť v rámci širšej obrannej stratégie v prípade vonkajšieho ohrozenia aj funkcie potravinovej sebestačnosti musí byť otázkou bezpečnosti. Myslí si to prvý podpredseda Národnej koalície Peter Sokol.

“Závislosť Slovenskej republiky na dovoze potravín je alarmujúca a v neistých časoch, ktoré Európa zažíva, nás robí zraniteľnými. Národná koalícia preto odmieta postoj istej časti elít na Slovensku, ktoré sú naladené globalisticky, že je jednoduchšie urobiť zo Slovenska odpadkový kôš, ktorý sa vďaka závislosti na iných ľahšie ovláda,” povedal pre portál napalete.sk Sokol.

Ako pokračoval, paradoxom súčasnej reality je, že slovenský vidiek v sebe skrýva potenciál 100-tisíc pracovných miest. “Ak by sa spojil pohľad, že náš vidiek je bezpečnostnou otázkou pre Slovensko s úsilím ponúknuť mladým ľuďom realistickú víziu vlastnej budúcnosti pre ich rodiny a život, dokázali by sme kombináciou týchto dvoch prístupov zvrátiť úpadok v slovenskom poľnohospodárstve, tvrdí a dodáva, že zároveň by sa tak naštartovala cesta k potravinovej sebestačnosti.

Foto: archív

Národná koalícia chce podľa Sokolových slov v záujme potravinovej sebestačnosti našej krajiny presadzovať a podporovať upevnenie vzťahu a citovej väzby obyvateľov k pôde.

„Situácia dnes je katastrofálna. Pomôžem si údajmi ekonóma Marcela Klimeka: s výnimkou Írska neexistuje v EÚ krajina s vyšším podielom vidieckeho obyvateľstva, pre ktorú by poľnohospodárstvo malo mať väčšiu prioritu ako Slovensko. Kým vo fungujúcich ekonomikách je nezamestnanosť na vidieku takmer neznámy pojem, okolo 5 percent, na Slovensku je to presne naopak.

Nezamestnanosť sa koncentruje na vidieku aj do 20 percent. Slovenská republika bola pred štvrťstoročím potravinovo sebestačná krajina, dnes dovážame potraviny za viac ako miliardu eur ročne, čo predstavuje takmer 200 eur na obyvateľa Slovenska.

V krajinách EÚ klesla zamestnanosť v agrosektore za uplynulých 20 rokov o tretinu, Slovensko prišlo v rovnakom období až o 73 percent pracovných miest v poľnohospodárstve. Toto sú fakty, ktoré nás robia bezpečnostne zraniteľnými,“ dodáva Peter Sokol.