Úvod Politika Španielsky súd stiahol zatykač na katalánskeho lídra Puigdemonta

Španielsky súd stiahol zatykač na katalánskeho lídra Puigdemonta

Foto: archív

Španielsky súd stiahol zatykač na odvolaného katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta a štyroch členov jeho bývalého kabinetu, zdržiavajúcich sa v Belgicku. Päticu politikov vyšetrujú pre údajné buričstvo a spreneveru, za ktoré im v Španielsku hrozia desiatky rokov väzby. Medzinárodné zatykače boli na nich vydané 3. novembra.

Politici utiekli do Belgicka pred mesiacom – po jednostrannom vyhlásení katalánskej nezávislosti odhlasovanej v referende. Španielsky najvyšší súd označil plebiscit za protizákonný. Puigdemont vedie kampaň svojej strany do volieb, ktoré sa v Katalánsku uskutočnia 21. decembra. Voľby vypísala ústredná vláda v Madride.

Španielsky sudca už prepustil z väzby na kauciu 100-tisíc eur šiestich bývalých katalánskych ministrov. Ponechal v nej však niekdajšieho vicepremiéra Oriola Junquerasa a dvoch aktivistov separatistických organizácií ANC a Omnium. Vo väzbe zostáva aj bývalý katalánsky minister vnútra Joaquim Forn. Štvorica, zostávajúca vo väzení, je obvinená z poburovania.

Katalánci sa pre nezávislosť vyslovili v referende 1. októbra, hoci španielske úrady hlasovaniu masívne bránili. Madrid koncom októbra bývalú katalánsku vládu odvolal a na 21. decembra vypísal predčasné regionálne voľby.

Foto: archív

UložiťUložiť