Úvod Z DOMOVA Špecializovaný trestný súd poslal za mreže Jankovskú a ďalších troch sudcov

Špecializovaný trestný súd poslal za mreže Jankovskú a ďalších troch sudcov

Foto: archív

Päť z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, ide do kolúznej väzby. Po celodennom pojednávaní o tom rozhodol Peter Pulman, sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.

Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia: Monika Jankovská (bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti), Denisa Cviková, Eugen Palášthy a Richard Molnár. Za mreže pôjde aj advokát Miroslav Mojto. Všetci budú väzobne stíhaní pre obavy z možného ovplyvňovania svedkov, navyše Mojta, Palášthy a Molnár aj pre možné pokračovanie v trestnej činnosti.

Podľa Denníka N sa sudca Molnár písomne vzdal funkcie sudcu, napriek tomu ho vzali do väzby. Iné bolo rozhodnutie sudcu v prípade Zuzany Maruniakovej, ktorá je obvinená z brania úplatku.

Peniaze mala dostať od podnikateľa Mariána Kočnera za rozhodnutie v jeho zmenkovej kauze. Bola to práve ona, ktorá rozhodla v prípad jednej zo zmeniek v prospech Pavla Ruska a Mariána Kočnera. Maruniakovú sudca prepustil na slobodu, rovnako ako podnikateľa Ladislava Mojžiša, ktorý tiež v prípade figuruje.

„Sudca prihliadol na podriadenosť obvinenej iným osobám, ktoré na ňu vyvíjali nátlak, aby želaným spôsobom rozhodla, a na to, že sa pred výsluchom vzdala funkcie sudcu, ako aj na jej osobné pomery – osamelá matka deväťmesačného dieťaťa psychicky naviazaného na jej osobu,“ povedala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková k prepusteniu Maruniakovej.

Obvinená Miriam Repáková, sudkyňa Okresného súdu Bratislava I., sa pod hrozbou, že skončí vo väzbe, pri výsluchu v celom rozsahu priznala k skutku, z ktorého je obvinená. Na základe toho ju sudca neposlal do väzby. „Sudca tiež prihliadol na jej osobné pomery – je matkou dvoch maloletých detí a skutok spáchala pod nátlakom,“ vysvetlila rozhodnutie hovorkyňa súdu.

Repákovú spája s Marianom Kočnerom najmä kauza Technopol Servis, ktorý sa aj pomocou jej súdnych rozhodnutí pokúsil vytunelovať. Ako sudkyňa rozhodovala podľa jeho pokynov. Obvinená je zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

„Svojím priznaním urobila prvý krok k dohode o vine a treste,“ potvrdil Repákovej obhajca Peter Filip. Od prokurátora takýto návrh zatiaľ nepočuli. „Pokúsim sa pokračovať v trestnom konaní v takomto duchu,“ povedal Filip. Chce ho teda nasmerovať k dohode. Pre obvinenú by to znamenalo možnosť výrazne znížiť trest – ak by to schválil Špecializovaný trestný súd.

Jankovskú zobral súd do väzby z dôvodov kolúznej väzby, teda preto, že by mohla ovplyvňovať svedkov. S návrhom, že by mohla pokračovať v trestnej činnosti, sa sudca nestotožnil. Právny zástupca Jankovskej Peter Erdös povedal, že na kolúznu väzbu nevidia dôvod. „Rešpektuje rozhodnutie sudcu, úplne pokojne,“ povedal Erdös na to, ako Jankovská prijala rozhodnutie súdu.