Úvod Spoločnosť Strieborná Kuzminová sa stala najvýraznejšou biatlonovou osobnosťou v histórii ZOH

V stíhacích pretekoch na ZOH v Pjongčangu vybojovala slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na 10 km trati striebornú medailu. Zlato si vybojovala s náskokom 29,4 sekundy Nemka Laura Dahlmeierová, bronz Francúzka Anais Bescondová (+29,6). Na 38. mieste dobehla Paulína Fialková (+3:58,3).

V prvej reakcii strieborná Kuzminová hovorila predovšetkým o šťastí, ktoré prežívala. „Som veľmi šťastná, že sa podarila medaila. Štyri chybičky tam nemali byť, pretože zlatá medaila bola na dosah. Snažila som sa bojovať s Laurou, ale som veľmi spokojná aj so striebrom. Toto je moja úroveň.“

Kuzminová unikátne už na tretích ZOH za sebou získala medailu (2-2-0) a stala sa najvýraznejšou biatlonovou osobnosťou v histórii ZOH. Jej striebro bolo dielom skvelej prípravy a výrazných výsledkov počas celej sezóny. V seriáli SP vedie túto zimu v hodnotení disciplíny, v stíhačke dvakrát zvíťazila, raz bola druhá, no vždy nastupovala s tou výhodou, že si vybudovala v šprinte lepšiu pozíciu ako teraz. Teraz ukázala aj unikátny útok zozadu s najrýchlejším bežeckým časom, druhá za ňou bežala pomalšie až o 23,7 sekundy Nórka Eckhoffová.

Trénerka reprezentácie žien Anna Murínová vyzdvihla u Nasti najmä perfektný beh. „Aj s trestnými okruhmi to dokázala. Strelnica bola o lotérii, aj o šťastí, Paulína Fialková na vietor dosť doplatila, jej osem trestných okruhov bolo strašne veľa. Nasťa sa s vetrom popasovala a čo stratila na strelnici, to získala v behu. Pre náš biatlon je medaila vždy perfektná, opäť sa potvrdilo, že aj v malej krajine sa môžu rodiť veľké úspechy.“

V Soči pred štyrmi rokmi sa na pódiu umiestnili biatlonistky s číslami 9, 10 a 15, ktoré korešpondovali s umiesteniami v šprinte, teraz sa stala najväčšou ‘skokankou’ práve Kuzminová, 13. v šprinte, 2. v stíhačke. Zlatá Domračevová mala v Soči na štarte 32-sekundovú stratu a napriek tomu zvíťazila. Zaujímavé bolo, že aj v Pjongčangu vyštartovala v ústrety obhajobe ako deviata v poradí, no stíhačku nezvládla a obsadila 37. priečku.