Úvod Spoločnosť Pád lietadla pri Moskve nik neprežil, príčina havárie je neznáma

Pád lietadla pri Moskve nik neprežil, príčina havárie je neznáma

Lietadlo An-148, ktoré sa zrútilo pri Moskve. (Foto: archív)

Dopravné lietadlo ruskej regionálnej leteckej spoločnosti Saratovské aerolínie so 71 ľuďmi na palube sa zrútilo v nedeľu krátko po vzlietnutí z moskovského medzinárodného letiska Domodedovo. Nehodu neprežil nikto z cestujúcich ani členov posádky. Stroj havaroval zhruba 80 kilometrov juhovýchodne od Moskvy v blízkosti dediny Argunovo v Moskovskej oblasti, uviedla spravodajská stanica BBC.

Kontakt s lietadlom stratili dispečeri niekoľko minút po štarte, uviedla ruská agentúra pre leteckú dopravu. Stroj typu An-148 smeroval z Moskvy do mesta Orsk na južnom Urale v blízkosti hranice s Kazachstanom. Na palube tragického letu 703 bolo bolo 65 cestujúcich a šesť členov posádky. Lietadlo vzlietlo o 14:21 h miestneho času (12:21 h SEČ), kontakt kokpitu s dispečermi sa stratil o niekoľko minút neskôr. Na palube sa nachádzalo 65 pasažierov a šesťčlenná posádka.

Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril hlbokú sústrasť tým, ktorí pri havárii stratili svojich príbuzných a zároveň poveril vládu, aby zriadila osobitnú vyšetrovaciu komisiu. Národnosti obetí ešte nie sú známe. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí ale preveruje, či sa v lietadle nenachádzali Slováci, zatiaľ sa nedozvedelo nijaké konkrétnosti.

Vrak lietadla sa našiel vo vzdialenosti asi 40 kilometrov od moskovského letiska. An-148 vyrobilo Voronežské združenie leteckého priemyslu (VASO) v roku 2010. Pre agentúru TASS to uviedla predmetná spoločnosť, ktorá prisľúbila všetku dostupnú pomoc pri vyšetrovaní. „Správy o havárii lietadla nás zarmútili. Toto lietadlo An-148 s registračným číslom 61704 bolo vyrobené vo VASO v roku 2010 a ešte v tom istom roku bolo zaradené do služby aerolínií Rossija,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení VASO.

Výrobca dodal, že zriadi vlastnú komisiu na vyšetrovanie príčin a okolností tejto tragédie. Podľa webového portálu Russianplanes.net lietadlo uskutočnilo svoj prvý regulárny let v júni 2010. V auguste 2011 vytvorilo rekord letového času pre stroje An-148 s hodnotou 400 hodín a 45 minút.

Letisko Domodedovo. (Foto: archív)

Vývoj Antonova An-148 sa začal v 90. rokoch a prvý let prototypu sa uskutočnil v decembri 2004. Lietadlo zavŕšilo svoj certifikačný proces vo februári 2007. An-148 má dolet 2 100 – 4 400 kilometrov a je schopné poňať 68 – 85 pasažierov, v závislosti od jeho variantov. Cena jedného kusu sa pohybuje od 24 do 30 miliónov dolárov.

Lietadlo prevádzkujú ruské spoločnosti Rossija a Saratovské aerolínie, ukrajinské spoločnosti Ukrajina a Ukraine International Airlines, ako aj kubánska spoločnosť Cubana či severokórejská Air Koryo. Saratovské aerolínie, ktoré prevádzkovali havarovaný stroj, vznikli v roku 1931 ako súčasť Aeroflotu, v súčasnej podobe existujú od roku 1994. Istý čas vystupovali aj pod názvom Saravia. Spoločnosť poskytuje vnútroštátne i medzinárodné lety do celkovo 28 destinácií. Svoje strediská má v mestách Saratov a Krasnojarsk.

Medzi možnými príčinami havárie figurujú nepriaznivé počasie (v čase incidentu bolo v okolí metropoly mínus päť stupňov Celzia s pravidelnými snehovými zrážkami), zlyhanie ľudského faktora, ako aj technický stav lietadla. Posádka riadiacej veži nevyslala pred haváriou nijaký núdzový signál.

Moment pádu lietadla zachytila priemyselná kamera: