Úvod Politika Sudca Radačovský sa vzdá funkcie. Vyhrážajú sa mu?

Sudca Radačovský sa vzdá funkcie. Vyhrážajú sa mu?

Sudca Miroslav Radačovský. (Foto: archív)

Sudca Miroslav Radačovský z popradského okresného súdu, ktorý rozhodol v známej kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove, spojenej s osobou prezidenta Andreja Kisku, rozvíril politickú scénu na Slovensku. Rozhodol totiž v prezidentov neprospech a pre médiá mimo súdnej miestnosti po vyhlásení rozsudku vyhlásil, že na mieste prezidenta by abdikoval.

„Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o nijakú inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela, a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“ povedal Radačovský.

Za toto vyjadrenie ho kritizovali mainstreamové médiá, prezident Kiska i minister spravodlivosti Gábor Gál. Podľa informácií týždenníka Plus 7 dní sa sudca Miroslav Radačovský napokon rozhodol vzdať sa postu sudcu. “Vo veci som postupoval objektívne, nestranne a som presvedčený, že som rozhodol  zákonne a v súlade so zásadou spravodlivosti…

V rámci sebareflexie čestne vyhlasujem, že po vypracovaní rozsudku v tejto veci, t. j. po uplynutí lehoty 30 dní, písomne oznámim prezidentovi republiky, že sa vzdám funkcie sudcu,“ cituje Plus 7 dní z údajného listu, ktorý poslal sudca ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi.

Prezident Kiska, ktorý prehral súd, čelí podozreniam zo spojenia s podtatranskou pozemkovou mafiou. (Foto: archív)

Po zverejnení sudcovho vyhlásenia na adresu hlavy štátu začali médiá, Slovenská advokátska komora i štátne orgány – Ministerstvo spravodlivosti SR a Súdna rada SR – vytvárať na Radačovského tlak. Minister spravodlivosti Gál avizoval, že po preskúmaní výroku môže proti sudcovi iniciovať disciplinárne konanie. Vzápätí Radačovského vyjadrenie pranierovala predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková a takisto avizovala možné disciplinárne stíhanie sudcu.

Po zverejnení informácie o Radačovského vzdaní sa funkcie, sa na internete objavili špekulácie, že sudcovo rozhodnutie nemusí byť dobrovoľné a okrem spomínaného nátlaku verejných inštitúcií môže byť aj výsledkom zákulisných vyhrážok. Nebolo by to po prvý raz. V čase pred vynesením rozsudku televízia TA3 zverejnila informáciu, že sudcovi sa vyhrážal anonym. Pisateľ ho v ňom žiadal, aby prípad spojený s prezidentom Kiskom nechal tak, inak sa jemu alebo jeho rodine môže niečo stať. Polícia vo veci začala trestné stíhanie neznámeho páchateľa, ktorý doteraz nie je známy.

Minister spravodlivosti Gábor Gál sa pridal k „inkvizítorom“, ktorí sa vydali na ťaženie proti nezávislému sudcovi. (Foto: archív)