Úvod Politika Sulíkova diplomová práca pôsobí nedôveryhodne

Sulíkova diplomová práca pôsobí nedôveryhodne

Richard Sulík. (Foto: archív)

Na mimoriadnej schôdzi NR SR sa opozícia neúspešne pokúsila odvolať Andreja Danka z postu predsedu NR SR pre kauzu jeho rigoróznej práce. Po slovách podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS), že na čele Národnej rady a v druhej najvyššej ústavnej funkcii nemôže stáť usvedčený plagiátor, klamár a podvodník, Danko reagoval tak, že poukázal na predsedu SaS Richarda Sulíka. Podľa šéfa národniarov sú aj v Sulíkovej diplomovke s názvom Daňová reforma SR protirečenia.

Sulík ju napísal v roku 2003, teda ešte v čase keď sa záverečné práce nezverejňovali v internetovom centrálnom registri. Šéf liberálov prácu publikoval na svojej webovej stránke, dokument však pôsobí nedôveryhodne – má iba 40 strán, v zozname použitej literatúry nie je uvedený nijaký zdroj, chýbajú citácie a na 20. strane sa nachádza zvláštny odkaz komusi, podpísaný menom Rišo, ktorý obsahuje aj vulgarizmus “oje.ať”.

Sulík pochybenia vysvetlil tým, že na svojej stránke omylom zverejnil pracovnú verziu diplomovky. Tá skutočná, ktorej kópiu ukázal novinárom, má 65 strán aj zoznam použitej literatúry. Odkaz s vulgarizmom chýba. Ako sa nelichotivý výraz dostal do neoficiálnej verzie práce, si Sulík nevedel spomenúť, no nevylúčil, že ho tam skutočne napísal.

“Moja diplomová práca je riadne vyhotovená, so všetkými náležitosťami vrátane zoznamu použitej literatúry. Použil som štyri knižky a šesť internetových zdrojov. Samozrejme, nijaké vulgarizmy sa v mojej diplomovej práci nenachádzajú,” skonštatoval Sulík.

Pri vysvetľovaní svojej práce sa však nevyhol zavádzaniu. Povedal, že jeho práca slúžila ako podklad v máji 2003 pre koaličnú radu, na základe ktorej bola schválená reforma daní. “Bolo mi vtedy veľkou cťou, keď som robil poradcu ministrovi financií Ivanovi Miklošovi,” uviedol.

Foto: archív

Nápad zaviesť rovnú daň však vznikol oveľa skôr ako Sulíkova diplomová práca. Čas jej vzniku má uvedený v apríli 2003 a nápad zaviesť rovnú daň vznikol ešte v roku 2002. Vo voľbách v septembri 2002 obhájil Mikuláš Dzurinda post premiéra a v novembri 2002 nová vláda dala do programového vyhlásenia okrem iného plán “analyzovať možnosti zavedenia rovnej dane”.

Stalo sa tak teda predtým, ako s tým v diplomovej práci prišiel Sulík a on sám programové vyhlásenie vlády v práci, ktorá roky figuruje na jeho webovej stránke, citoval. Na ilustráciu, návrh na zavedenie rovnej dane predložili ešte na jar 2000 lídri vtedajšieho KDH. Verzia Sulíkovej práce z jeho vlastnej stránky zároveň nesprávne cituje zdroje.

Pri každej citácii by malo byť číslo a následne na danej strane poznámka pod čiarou. V opačnom prípade môže práca možno nadobudnúť dojem, že práca je okopírovaná. Keď autor uvedie použitú literatúru iba na konci práce, nie je jasné, čo konkrétne v práci prevzal z iných zdrojov a čo je jeho vlastná tvorba. Časti práce o tom, koľko je na Slovensku daní s definíciami, na čo tá-ktorá daň slúži, sú zjavne prevzaté z iných zdrojov.