Úvod Ekonomika Švajčiarsky frank pod vplyvom geopolitickej situácie klesá

Švajčiarsky frank pod vplyvom geopolitickej situácie klesá

Foto: archív

Kurz švajčiarskeho franku, jednej z najstabilnejších mien sveta, klesá. Na jeho devízovom trhu a trhu s obligáciami v Zürichu zavládla nervozita. Príčinou problémov je vraj situácia okolo Ruska. Analytici si kladú otázku, ako je to vlastne s platnosťou tvrdenia, že Švajčiarsko je bezpečný prístav v období neistých politických časov.

V minulých dňoch výnosnosť dvojročných štátnych dlhopisov vzrástla z mínus 1,01 percenta na plus 0,94. Zvláštne je, že sa porovnateľné kurzové zmeny nepozorovali pri úročení 5-ročných a 10-ročných dlhopisov. Kurz franku okrem toho 11. apríla klesol o 0,3 percenta vo vzťahu k euru, čím dosiahol minimum od januára 2015.

Banka Credit Agricole SA to vysvetľuje tým, že na švajčiarsky frank vplývajú kapitálové toky a na švajčiarske spoločnosti s ruskými investormi sa momentálne vzťahujú protiruské sankcie. Na stabilite franku sa okrem toho odráža nielen obchodná vojna medzi USA a Čínou, ale aj celková situácia vo svete pod vplyvom geopolitického napätia.

Niektorí investori sa začínajú znepokojovať, že by frank mohol byť zatiahnutý do obchodnej vojny. „Pre malú otvorenú krajinu, ako je Švajčiarsko, je veľmi riskantné, keď sa dostane do geopolitických konfliktov,“ uviedla Swissqoute Bank.