Úvod Politika Paška: V diplomacii nepoužívajme zákon svorky

Paška: V diplomacii nepoužívajme zákon svorky

Foto: Michaela Kolimárová

Predstavitelia koalície považujú postoj SR a jeho diplomacie v kauze Skripaľ za správny a uvážlivý, opoziční poslanci zasa vnímajú kroky Slovenska v tejto záležitosti za zlé. Vyplynulo to z diskusie v relácii RTVS O 5 minút 12.

„Spojenci nás žiadali o pomoc, no my sme zareagovali neskoro a nedostatočne, osobitne, keď bolo Slovensko spomínané Rusmi ako jedna z krajín, odkiaľ mohla látka novičok prísť. Aj keď prišlo ospravedlnenie, na to musí demokratická krajina reagovať,“ povedal podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Martin Klus (SaS).

Podpredseda Zahraničného výboru NR SR Jaroslav Paška (SNS) poukázal na to, že smrteľná látka novičok síce pochádza z bývalého Sovietskeho zväzu, no disponujú ňou aj iné krajiny. „Všetci vedia, že novičok sa vyrábal aj v Uzbekistane, odkiaľ celé laboratóriá a technológiu vzali Američania,“ uviedol. „Nestačí preto povedať, že látka bola vyvinutá v Rusku, ale to, či bola aj z Ruska dovezená a či ju použili Rusi,“ skonštatoval.

V danej situácii je preto podľa neho potrebné sa rozhodnúť, „či v našej diplomacii chceme používať zákon svorky, ktorý velí, že celá svorka sa musí zachovať ako hlava svorky zavelí, alebo či budeme uprednostňovať zisťovanie pravdy“. Slovenská diplomacia podľa neho zareagovala správne. Chce si počkať na výsledky ďalšieho vyšetrovania.