Úvod Politika Švec: Prečo Západ pre vraždu Chášukdžího nevyhosťuje saudskoarabských diplomatov?

Švec: Prečo Západ pre vraždu Chášukdžího nevyhosťuje saudskoarabských diplomatov?

Foto: Michaela Kolimárová

Novinár Džamál Chášukdží bol kritikom pomerov v Saudskej Arábii, najmä vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Pred viac ako dvoma týždňami vošiel na veľvyslanectvo Saudskej Arábie v Turecku a už odtiaľ nevyšiel. Podľa informácií z médií, bol novinár mučený a zavraždený. Odrezali mu prsty a následne jeho telo rozštvrtili. Na tieto informácie reagoval predseda Slovenského hnutia obrody a kandidát na prezidenta SR Róbert Švec.

“Aj takéto veci sa dejú na pôde jedného z najvernejších spojencov USA a vyspelého ‘slobodného’ sveta. Pred pár mesiacmi bol na Slovensku zavraždený novinár Ján Kuciak a ľudskoprávni aktivisti a veľká časť novinárskej obce zorganizovali niekoľko protestov pod názvom Za slušné Slovensko a to nielen na Slovensku, ale v rámci solidarity, sa protesty organizovali aj za hranicami nášho štátu.

Organizátori a aj niektorí účastníci pochodov sa predháňali v tom, kto viackrát zopakuje slová slušnosť, solidarita, humánnosť, tolerancia a podobne. Už vtedy som označil organizátorov týchto pochodov za neslušných ľudí a falošných prorokov. Okrem iného aj preto, lebo na jednom z podujatí iniciatívy Za slušné Slovensko, ktoré sa konalo v Martine, odznelo šokujúce konštatovanie: ‘Škoda, že niekto nepostrieľal členov vlády’. A zhromaždenie nadšene tlieskalo a smialo sa,” uvádza Švec v stanovisku, ktoré poskytol portálu napalete.sk.

„A to, že sú ľudskoprávni aktivisti ako napríklad Farská, Šeliga a ďalší a veľká časť novinárov falošní ľudia, dokazujú aj udalosti, ktoré sa odohrávajú, lepšie povedané, ktoré sa neodohrávajú od brutálnej vraždy novinára Džamála Chášukdžího. Nijaké pochody, protesty, nijaké nátlakové akcie v rámci solidarity novinárskej obce a ľudskoprávnych aktivistov. A naši ‘slušní’ politici na čele s Andrejom Kiskom? Poctivo držia bobríka mlčanlivosti.

Foto: archív

“A dôvod? Je jednoduchý. Saudská Arábia patrí medzi najvernejších spojencov USA a ‘slobodného’ západného sveta a štedro financujú živobytie aj ľudskoprávnych aktivistov, veľkej časti novinárskej obce a tzv. slušných politikov, ktorí dočasne pôsobia na Slovensku. A normálni, zodpovední ľudia sa nahlas pýtajú: Dočkáme sa aj pochodu Za slušnú Saudskú Arábiu?” pokračuje Švec.

Okrem toho je tu podľa Šveca ešte jedna paralela – s kauzou Skripaľ. “Po obvineniach bez jediného dôkazu, že Rusko údajne stojí za otravou dvojnásobného špióna a jeho dcéry, západné štáty ako na bežiacom páse vyhosťovali ruských diplomatov zo svojich štátov, pričom obidvaja ‘zázračne’ prežili – vraj po útoku smrteľne jedovatým novičokom. Všetko to sprevádzala monštruózna mediálna propaganda.

Kedy EÚ a USA napíšu Saudskej Arábii protestnú nótu, kedy začnú západné štáty hromadne vyhosťovať sudskoarabských diplomatov z ambasád na svojom území? Veď ide o brutálnu vraždu novinára za jeho kritiku politických pomerov vo svojej vlasti!

Navyše vraždu, pri ktorej existujú nezvratné dôkazy, že ju spáchalo 15-členné saudskoarabské komando! Vyzývam prezidenta Kisku, ktorý vytváral nátlak na ministerstvo zahraničných vecí, aby vyhostilo ruských diplomatov zo Slovenska pre kauzu Skripaľ, aby nemlčal a zaujal jasné stanovisko v kauze vraždy Chášukdžího,” uzavrel Róbert Švec.

Róbert Švec vyzýva prezidenta Kisku, aby zaujal jasné stanovisko k prípadu vraždy novinára Chášukdžího. (Foto: archív)