Úvod Politika Sýria žiada odchod amerických, francúzskych a tureckých vojakov

Sýria žiada odchod amerických, francúzskych a tureckých vojakov

Foto: archív

Sýria žiada okamžité stiahnutie všetkých zahraničných vojakov, ktorí sú v krajine protizákonne. Minister zahraničných vecí Sýrie Walíd Mualím to vyhlásil počas vystúpenia v rámci tohtoročnej všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Ako vo svojej správe uviedla agentúra AP, Mualím mal na mysli vojská Spojených štátov, Francúzska a Turecka, ktoré sa nachádzajú v Sýrii bez pozvania tamojšej vlády. Sýrska vláda ich podľa jeho slov považuje za „okupačné sily a bude to riešiť zodpovedajúcim spôsobom“.

Iba napríklad Spojené štáty majú v severnej Sýrii nasadených približne dvetisíc vojakov. Americkí vojaci tam spolupracujú s miestnymi milíciami v boji proti extrémistickej skupine Islamský štát. Mualím ďalej hovoril aj o budúcnosti Sýrie. Vládny výbor poverený vypracovaním návrhu novej ústavy nebude podľa jeho slov tolerovať zahraničný diktát. Každý evidentný zásah do vnútorných záležitostí krajiny odmietnu.

Pritom len pred niekoľkými dňami USA a šesť ďalších krajín vyzvalo OSN na zostavenie výboru, ktorého cieľom by bolo vypracovanie návrhu novej sýrskej ústavy a presadzovanie politickej zmeny v tejto vojnou zmietanej krajine. Všetky doterajšie snahy medzinárodného spoločenstva spojiť súperiace strany, aby sa dohodli na novej ústave a následných parlamentných voľbách, doposiaľ zlyhali.

Foto: archív

Šéf sýrskej diplomacie je presvedčený, že boj jeho krajiny „proti terorizmu sa už takmer skončil“ a vláda ju oslobodí od všetkých zahraničných jednotiek, ktoré sa tam nachádzajú ilegálne. Všetkých utečencov vyzval, aby sa vrátili domov, pretože to je podľa jeho slov prioritou Damasku.

Sýrske ozbrojené sily podporované vojakmi z Ruska a Iránu už vybojovali takmer väčšinu územia Sýrie, ktoré predtým obsadili povstalecké a teroristické milície. Ozbrojený konflikt si vyžiadal viac ako 400-tisíc ľudských životov a milióny vysídlených obyvateľov.