Úvod Z DOMOVA Tibora Eliota Rostasa obžalovali z extrémizmu za článok o štúrovcoch 

Tibora Eliota Rostasa obžalovali z extrémizmu za článok o štúrovcoch 

Tibor Eliot Rostas. (Foto: Michaela Kolimárová)

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) obžalobu za extrémistické trestné činy na šéfredaktora časopisu Zem&Vek Tibora Eliota Rostasa. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

„Prokurátor ÚŠP podal 17. októbra obžalobu na ŠTS na Tibora Eliota Rostasa obvineného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia a prečinu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti,“ objasnila hovorkyňa.

Podľa obžaloby v máji 2017 zverejnil v časopise článok s názvom „Klin židov medzi Slovanmi“, v ktorom uviedol citácie myšlienok viacerých osobností slovenskej histórie z radov štúrovcov, v ktorých vyjadrovali kritické postoje k židovskej komunite.

„Uvedené historické citáty využil tak, že čitateľovi časopisu v danom článku predložil tvrdenia, že aj v súčasnosti sú pôvodom zlej spoločenskej situácie zásahy židovskej komunity, ktorá rozvracia súčasnú spoločnosť a uvedenými tvrdeniami vyvoláva nenávisť a potrebu zásahu proti židovskej komunite v Slovenskej republike. Pritom citovaný článok v časopise Zem&Vek je distribuovaný a predávaný na území SR a voľne zakúpiteľný v bežnom náklade ľubovoľnými osobami,“ dodala ďalej Tökölyová.

Podľa jej slov tým Tibor Eliot Rostas uvádzal do obehu a rozširoval extrémistické materiály, a spáchal taký čin verejne. Ďalej verejne hanobil skupinu osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu, alebo pre ich náboženské vyznanie. Zároveň verejne podnecoval k nenávisti voči skupine osôb pre ich skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu, náboženské vyznanie.