Úvod Z DOMOVA Toto Kiska nečakal: preferencie jeho strany nebezpečne klesajú

Toto Kiska nečakal: preferencie jeho strany nebezpečne klesajú

Andrej Kiska. (Foto: archív)

Opozícia sa obáva, že politická strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí vo voľbách nedosiahne potrebných 5 percent hlasov, nedostane sa do parlamentu, nebude súčasťou zmeny, po ktorej volá, a v konečnom dôsledku to zahatá cestu k moci pre mnohé subjekty kritizujúce súčasnú vládu.

Pred pár dňami zverejnila agentúra Focus výsledky prieskumu verejnej mienky, v ktorom strana Za ľudí, ktorá len nedávno odovzdala podpisy na ministerstve vnútra na svoju registráciu, zaznamenala podporu presne 5 percent.

Kiska počas odovzdávania podpisov vyhlásil, že podľa neho budú prieskumy relevantné až na jeseň, keď sa verejnosť poriadne zoznámi s jeho politickým projektom. Kiska a jeho zoskupenie však v aktuálnom prieskume zaznamenali ešte nižšie preferencie ako pred mesiacom, keď v strane nebola ešte ani poslankyňa Veronika Remišová. Kiska sa navyše v nedávnej minulosti pasoval do pozície budúceho predsedu vlády.

Na klesajúci “výtlak” Kiskovej strany zareagovali niektorí politici z opozície. Šéf OĽaNO Igor Matovič, od ktorého do Kiskovej strany prestúpila predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Veronika Remišová, sarkasticky poznamenal: “Žalude padajú… a ani jeseň ešte nestačila prísť.” Žaluďmi začali ľudia ľudovo pomenúvať členov Kiskovej strany po tom, čo bývalý prezident predstavil názov jeho politického subjektu s názvom Za ľudí.

Poslanec za SaS Martin Klus na sociálnej sieti zasa napísal komentár, v ktorom uviedol, že sa obáva, že Kiskov neúspech môže znamenať neúspech celej opozície. Podľa Klusa rozdiel medzi 4,99 a 5,01 percentami totiž môže rozhodnúť o tom, či sa opozícii podarí “dôležitá zmena”.

Foto: archív

“Verím, že si to uvedomuje aj pán exprezident a jeho tím. A v prípade, že trend poklesu bude pokračovať, nebude váhať s ráznym a nevyhnutným krokom – hľadaním koaličného partnera, alebo umiestnením top osobností na kandidátke inej strany.” Klus dodal, že riskantné dobrodružstvo “samostatnej ďalšej alternatívy”, je vraj to posledné, čo Slovensko potrebuje…

Na klesajúce preferencie Andreja Kisku poukazuje aj denník SME, ktorý vidí dôvod v tom, že “veľa ľudí nepozná predstaviteľov strany ani program”. Najväčším limitom Kiskovej strany sú podľa denníka jeho súperi, najmä strany Progresívne Slovensko a Spolu.

Ďalší vývoj popularity hnutia Za ľudí bude podľa neho závisieť najmä od toho, akých chýb sa dopustia súperi v opozícii. V tomto by teoreticky Kiskovi mohlo prospieť aktuálne priznanie šéfa PS Michala Trubana k užívaniu drog a jeho predchádzajúca preukázaná lož.