Úvod Politika Troška: Voľte Zemana! Pomôže nám ubrániť sa pred EÚ

Troška: Voľte Zemana! Pomôže nám ubrániť sa pred EÚ

Foto: archív

Populárny český režisér Zdeněk Troška už dlhodobo patrí k tým, čo verejne podporujú súčasného prezidenta Miloša Zemana. Tesne pred prezidentskými voľbami sa rozhodol vysvetliť, prečo by podľa neho mali aj ostatní občania dať hlas súčasnej hlave štátu.

„Ak chceme žiť ešte ďalších päť rokov v pokoji v našej krásnej krajine, voľte pána Zemana. Ten bude bdieť nad nami ako nikto a ja verím, že sa spolu s Maďarmi, Slovákmi a Poliakmi ubránime nezmyselnú a zhubnú politiku EÚ. Ak každý prezident mal nejaké svoje motto, mne sa páči práve to Zemanovo: Táto krajina je naša,“ povedal Troška v rozhovore pre portál parlamentnilisty.cz.

Známy režisér tiež prezradil, čo si myslí o vyslovení podpory Zemanovmu protikandidátovi pred druhým kolom volieb Jiřího Drahoša zo strany niektorých neúspešných prezidentských kandidátov. „Zo všetkých strán počujem, najmä od tých, čo neuspeli, ako stále, až zúrivo vtĺkajú ľuďom do hlavy, aby volili Drahoša. Myslím, že by volili aj čerta alebo Hurvínka, len aby to nebol Zeman.

Pretože prezident Zeman je osobnosť a nech si hovorí, kto chce čo chce, nedá si nimi ani nikým iným fúkať do kaše. Nikomu nepoklonkuje, nebojí sa povedať svoj názor, stojí si za svojimi zásadami a presvedčením a najmä chráni svojich občanov pred hrozbou z EÚ,“ vyslovil svoj názor Troška.

Dôvodom, prečo je často prezident Zeman pod paľbou ostrej kritiky, je podľa Trošku to, že z neho ostatní majú strach. “On sa nikoho nebojí, ale oni sa boja jeho, pretože im jednoducho prekáža, to je to celé. To, že povie na rovinu, čo si myslí, a niekedy aj drsnejšie, je správne, pretože ušľachtilá politická korektnosť mnohých iných politikov vedie nakoniec “do prdele”, úprimne povedal režisér.

Zdeněk Troška sa dotkol aj často spomínaného zdravotného stavu českého prezidenta: “Pán Zeman síce nie je mladý telom, ale sakra dobre mu to myslí! Keď sme boli pozvaní k prevzatiu ocenenia na Hrad, pozval si nás do salónika a povedal: Vidíte, nohy mi neslúžia. Ale štát sa predsa neriadi nohami, ale hlavou a tú mám našťastie celkom v poriadku”.

Troška v tejto súvislosti spomenul amerického prezidenta Franklina Roosevelta, ktorý v roku 1921 ochorel na obrnu a napriek tomu bol dvakrát zvolený do prezidentskej funkcie. “Od roku 1933 do roku 1945 zastával svoju funkciu viac-menej na vozíčku, a ako dobre!” doplnil Troška.

Nezabudol ani na exprezidenta Václava Hlavla: “Deväť veľkých operácií, tu aj v cudzine, len v jeho prezidentskej funkcii. Prvý v polovici marca 1990, deviata v auguste 2002. Nasledovalo ešte ďalších päť. Vyčítať niekomu chorobu je naozaj úbohé, každý môže skôr alebo neskôr sám ochorieť. Vyčíta sa pánovi Zemanovi, že má rád Becherovku alebo slivovičku. A čože pán prezident Havel nepil? Pripadá mi to hlúpe vyťahovať stále tieto všetkým známe veci, ale keď už audit, tak všetkým a po pravde.”

Foto: archív