Úvod Ekonomika Trump a Juncker sa dohodli. Budú nulové clá, drahý plyn a modifikovaná...

Trump a Juncker sa dohodli. Budú nulové clá, drahý plyn a modifikovaná sója?

Foto: archív

Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na tom, že sa budú usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselné tovary okrem automobilov. Po stretnutí s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom vo Washingtone to oznámil americký prezident Donald Trump. Európska únia podľa neho začne zo Spojených štátov nakupovať „veľa sóje“ a dovážať bude tiež viac amerického skvapalneného ply­nu.

Trump ohlásil novú fázu vzťahov
Trump na tlačovej konferencii ohlásil novú fázu vzťahov USA a EÚ. Označil ju za fázu blízkeho priateľstva. Predčasom pritom americký prezident označil EÚ za jedného z jedného z mnohých nepriateľov, ktoré Spojené štáty majú.

„Stretli sme sa tu v Bielom dome, aby sme začali novú fázu vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou, fázu blízkeho priateľstva, silných obchodných vzťahov, z ktorých budú ťažiť obe strany,“ vyhlásil Trump a dodal, že ak sa USA a EÚ spoja, môžu urobiť svet lepším a bezpečnejším.

„Predovšetkým sme sa dohodli, že sa budeme spoločne usilovať o nulové clá, nulové necolné bariéry a nulové subvencie na priemyselné tovary s výnimkou automobilov,“ uviedol. „Budeme tiež pracovať na tom, aby sme znížili bariéry a zvýšili obchod v službách, chemikáliách, liečivách, zdravotníckych výrobkoch a sóji,“ dodal prezident.

EÚ podľa Trumpa začne „takmer okamžite“ nakupovať veľa sóje od amerických farmárov.

„Únia chce z USA dovážať viac skvapalneného zemného plynu,“ povedal ďalej prezident s tým, že EÚ bude z USA plyn nakupovať „masívne“. Trump sa s Junckerom podľa svojich slov dohodol tiež na začatí rokovaní o znížení byrokracie vo vzájomnom obchode, ale aj na spoločnom úsilí o reformu Svetovej hospodárskej organizácie. „Tiež vyriešime otázku ciel na oceľ a hliník a odvetné clá,“ zakončil Trump, bez toho aby oznámil podrobnosti.

„Urobili sme dohodu,“ povedal na tlačovej konferencii Juncker. Potvrdil, že v Európe vznikne viac terminálov slúžiacich na dovoz skvapalneného zemného plynu z USA a že EÚ bude dovážať viac americkej sóje. „Kým rokujeme – okrem prípadu, že by jedna zo strán rokovania zastavila – zdržíme sa uvalenia ďalších ciel a prehodnotíme existujúce clá na oceľ a hliník,“ povedal tiež predseda EK.

Rovnaké podmienky hry
Výsledky rokovaní Junckera a Trumpa už stihol pochváliť napríklad nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. „Dosiahnutý prielom, vďaka ktorému bude možné vyhnúť sa obchodnej vojne a zachrániť milióny pracovných miest. Skvelé pre svetové hospodárstvo,“ napísal na Twitteri.

Každá dohoda so Spojenými štátmi musí byť recipročná, tvrdí francúzsky minister financií Bruno Le Maire podľa agentúry Reuters. „Každá strana, Európania aj Američania, si musia nájsť niečo svoje v týchto debatách. Každá obchodná dohoda musí byť založená na reciprocite,“ uviedol minister v stanovisku. Podotkol tiež, že poľnohospodárstvo musí zostať mimo debát, pretože Európa nemôže znížiť svoje normy v oblasti bezpečnosti potravín a životného prostredia.

Francúzi vítajú diskusiu medzi USA a EÚ, ale nechcú vstúpiť do rozsiahlych rokovaní. Podľa Le Maira neúspech dosiahnuť dohodu pri zmluve TTIP naznačuje, aké sú limity pri obchodnej dohode. Minister tiež uviedol, že USA by mohli urobiť gesto dobrej vôle najmä v prípade ciel na európsku oceľ a hliník.

Foto: archív

Trump pred stretnutím označil predsedu EK za „veľmi šikovného a veľmi tvrdého chlapíka“.

Od stretnutie s ním podľa svojich slov očakáva niečo „veľmi pozitívne“. „Chceme mať spravodlivú (obchodnú) dohodu… dúfajme, že niečo vymyslíme,“ dodal. Ak by neexistovali vo vzájomnom obchode nijaké clá, bariéry ani subvencie, mali by Spojené štáty podľa šéfa Bieleho domu obrovskú radosť.

„Chceme reciprocitu,“ zdôraznil zároveň Trump a znova zopakoval svoje skoršie tvrdenie, že jeho krajina v uplynulých rokoch v obchode s EÚ prišla o „stovky miliárd dolárov“. „Chceme len, aby naši poľnohospodári, naši výrobcovia, aby všetci mali rovnaké podmienky hry,“ dodal.

Zažehnaná obchodná vojna?
Debata Junckera s Trumpom sa podľa očakávaní sústredila na obchodný spor vyvolaný colným zaťažením európskych tovarov, ktorý hrozí vyústiť v transatlantickú colnú a obchodnú vojnu. Trump najprv uvalil clá na európsky hliník a oceľ, Brusel reagoval „odvetnými“ opatreniami, teda clami na dovoz najrôznejšieho amerického tovaru, vrátane džínsov, potravín či motocyklov Harley-Davidson.

Washington potom oznámil, že zvažuje, či neuvaliť vysoké clá na dovoz európskych automobilov. EK už podľa denníka Financial Times pripravuje súpis tovaru, ktorého by sa mohlo týkať prípadné druhé kolo colných opatrení.

Donald Trump aj napriek varovaniu zo strany republikánov a podnikateľských lídrov plánoval zaviesť 25-percentné clo na dovoz áut. Clo sa malo dotknúť v zahraničí vyrobených automobilov v celkovej hodnote okolo 200 miliárd USD (171 miliárd eur), napísal Washington Post. Bolo to ešte pred stretnutím s predstaviteľmi E­Ú. Podnikateľskí lídri, rovnako ako predstavitelia republikánov vyhlásili, že takéto opatrenie by spôsobilo politický chaos a poškodilo ekonomiku.

Trump podľa Washington Post povedal svojim poradcom, aby „jednoducho verili jeho obchodnému dôvtipu“.

Zámer dovážať do Európy skvapalnený bridlicový plyn z USA, čo je jeden z výsledkov dohody medzi Trumpom a Junckerom, bol v minulosti terčom kritiky európskych ekonomických odborníkov. Podľa nich bude tento plyn, ktorého ťažba je v Spojených štátoch finančne náročná, komplikovaná a nebezpečne zvyšuje seizmicitu územia, príliš drahý a jeho nákup bude pre EÚ nevýhodný.

Drahá je totiž najmä jeho preprava cez oceán, a navyše, únia musí na vlastné náklady vybudovať aj množstvo nových prijímacích terminálov. V súvislosti s dovozom sóje sa zasa objavujú obavy z toho, že veľká časť produkcie tejto plodiny v USA je geneticky modifikovaná a teda riziková pre zdravie obyvateľov.

Peter Staněk: USA chcú odstaviť EÚ od ruského plynu