Úvod Politika Trump: S Kimom máme vynikajúci vzťah, ešte veľakrát sa stretneme

Trump: S Kimom máme vynikajúci vzťah, ešte veľakrát sa stretneme

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali na samite v Singapure komplexnú dohodu, ktorej obsah nebol zverejnený. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News. Po podpise dohody šéf Bieleho domu povedal, že má so severokórejským vodcom „vynikajúci vzťah“ a že ho „určite“ pozve do Spojených štátov a ešte veľakrát sa s ním stretne.

Vyslovil tiež presvedčenie, že v Severnej Kórei príde veľmi rýchlo k denuklearizácii. Okrem toho Trump označil Kima za „veľmi nadaného človeka“, ktorý miluje svoju vlasť. Na záver samitu sa obaja lídri rozlúčili bez prítomnosti tlmočníkov.

Singapurský samit, ktorý bol prvým stretnutím úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom, odštartoval podaním rúk Trumpa a Kima. Predtým, ako sa obaja odobrali na rokovania medzi štyrmi očami, na ktorých boli prítomní len tlmočníci, severokórejský vodca dal najavo, že chce otvoriť novú kapitolu v napätých vzťahoch so Spojenými štátmi. Americký prezident a severokórejský vodca sa dohodli, že Spojené štáty a KĽDR nadviažu „nové“ vzťahy.

V spoločnom vyhlásení oboch predstaviteľov sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky. Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove. Obaja lídri sa dohodli, že USA a KĽDR zabezpečia identifikáciu telesných pozostatkov vojnových zajatcov a okamžitú repatriáciu tých, ktoré už boli identifikované.

Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestom a Kim o tom vie. Povedal to Donald Trump na tlačovej konferencii po stretnutí. Podľa Trumpa bolo stretnutie s Kimom bezprecedentné a zároveň dokázalo, že skutočná zmena je možná. Okrem toho vyslovil presvedčenie, že USA a Severná Kórea čoskoro otvoria veľvyslanectvá. „Stretnutie, bolo úprimné, priame a produktívne. Predseda Kim spustí proces, ktorý urobí mnohých ľudí šťastnými.“

Kim sa zaviazal zlikvidovať severokórejský jadrový arzenál.(Foto: archív)

„Prítomnosť záplavy médií Kima neteší, ale chápe, prečo sú tu. Ľud Severnej a Južnej Kórey má spoločnú budúcnosť, avšak najprv je nutné odstrániť hrozbu jadrových zbraní,“ povedal Trump, pričom dodal, že sankcie uvalené na Severnú Kóreu zostanú v platnosti. Zrušené budú až vtedy, keď budú severokórejské jadrové zbrane zneškodnené.

Na denuklearizáciu kórejského polostrova bude podľa neho dozerať medzinárodný tím expertov. „Dúfam, že to bude čoskoro,“ povedal Trump. Denuklearizácia je podľa neho komplexný problém, ale keď sa s ňou už raz začne a „dostanete sa do určitého bodu, niet cesty späť a všetko už napreduje veľmi rýchlo“.

Severokórejský vodca podľa Trumpa sľúbil, že znefunkční všetky tri testovacie jadrové zariadenia vrátane toho, ktorý slúži na skúšky raketových motorov. K otázke bezpečnosti Kórejského polostrova americký prezident povedal, že neuvažuje o jej znížení, avšak v konečnom dôsledku chce z Južnej Kórey stiahnuť 32 000 amerických vojakov, ktorí sú tam dislokovaní.

Vyzval tiež na skončenie „vojnových hier“, ktoré budú podľa neho obnovené len v prípade, že rozhovory nebudú napredovať podľa predstáv Spojených štátov. Pred Trumpovou tlačovou konferenciou premietli novinárom prítomným v sále krátky dokument, ktorý americký prezident venoval Kimovi pred jeho odchodom zo Singapuru. Film naznačuje pozitívne vyhliadky, ktoré KĽDR má.

Foto: archív