Úvod Politika Trump skončil program CIA na podporu tzv. umiernených sýrskych vzbúrencov

Trump skončil program CIA na podporu tzv. umiernených sýrskych vzbúrencov

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump sa rozhodol skončiť niekoľko rokov trvajúci tajný program Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktorého cieľom je vyzbrojovanie a výcvik takzvaných umiernených vzbúrencov bojujúcich proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Informáciu o zrušení programu priniesol denník Washington Post. Nemenovaní predstavitelia Trumpovej administratívy pre denník uviedli, že prezidentovo rozhodnutie ukončiť program na podporu sýrskych vzbúrencov súvisí s úsilím Washingtonu o hľadanie riešenia sýrskeho konfliktu v spolupráci s Ruskom, ktoré je Asadovým hlavným spojencom.

Program na podporu umiernených sýrskych vzbúrencov, ktorý v roku 2013 spustila administratíva vtedajšieho amerického prezidenta Baracka Obamu, bol hlavnou súčasťou úsilia donútiť Asada, aby sa vzdal moci. O užitočnosti programu však začali pochybovať aj jeho zástancovia po tom, čo do sýrskeho konfliktu vstúpilo koncom septembra 2015 Rusko, ktoré americkú angažovanosť v tejto oblasti vníma ako zasahovanie do svojich záujmov. Do dodávok zbraní pre žoldnierov v Sýrii sa zapojili aj štáty Perzského zálivu.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová odmietla správu o prezidentovom rozhodnutí ukončiť program CIA komentovať a uviedla, že nevie, či bolo predmetom niektorého z dvoch stretnutí medzi Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktoré sa začiatkom mesiaca uskutočnili v rámci summitu skupiny G20 v nemeckom Hamburgu.

Po stretnutí Trumpa s Putinom Spojené štáty a Rusko oznámili, že sa dohodli na podpore prímeria na juhu Sýrie, kde operuje viacero skupín vzbúrencov, ktorých vyzbrojila a vycvičila CIA. Podľa Washington Postu k rozhodnutiu skončiť podporu sýrskych vzbúrencov dospel Trump pred takmer mesiacom po tom, čo sa v Oválnej pracovni Bieleho domu stretol so svojím poradcom pre národnú bezpečnosť H.R. McMasterom a riaditeľom CIA Mikeom Pompeom.

Nemenovaný americký predstaviteľ pre denník uviedol, že skončenie programu vyzbrojovania a výcviku vzbúrencov proti Asadovmu režimu nebolo podmienkou prímeria na juhu Sýria. Americký prezident Trump chce vojenské operácie podriadiť armáde a nie spravodajským službám. Tajné služby by mali prostredníctvom takejto zmeny stratégie stratiť na význame, čo by malo za následok škrty v rozpočte. Trump bojuje proti tajným službám odkedy nastúpil do prezidentského úradu. Sám Obama v televíznom programe 60 minút označil žoldniersku stratégiu za zlyhanie, no dodal, že nedokázal presadiť zmenu kurzu.

Foto: archív
Foto: archív